Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja

Przydatne linki

Polecamy

Gmina Sitkówka-Nowiny

Gmina
Sitkówka-Nowiny

Szukaj w serwisie:
16-12-2015

Spotkanie samorządowców województwa świętokrzyskiego

11 grudnia w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach odbyło się spotkanie wójtów, burmistrzów i prezydentów miast województwa świętokrzyskiego. Konwent był doskonałą okazją do podsumowania działalności samorządów, a także do wymiany doświadczeń w pozyskiwaniu środków unijnych i dofinansowań zewnętrznych.

W spotkaniu wzięli udział samorządowcy regionu świętokrzyskiego, wśród nich wójt gminy Sitkówka-Nowiny Sebastian Nowaczkiewicz a także senator RP Krzysztof Słoń, marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, wojewoda świętokrzyski minionej kadencji Bożentyna Pałka-Koruba oraz świętokrzyska kurator oświaty Małgorzata Muzoł. Obecni byli również przedstawiciele regionalnych jednostek straży pożarnej i policji.

Gospodarzami konwentu byli: prezes Związku Miast i Gmin Regionu Świętokrzyskiego Michał Markiewicz oraz burmistrz Gminy i Miasta Chęciny Robert Jaworski. Program zjazdu poświęcony był szkoleniom i wykładom z zakresu planowania inwestycji i pozyskiwania środków zewnętrznych, dzięki którym samorządowcy realizują zadania w swoich gminach. Poruszony został również temat planowanych konkursów w ramach PROW i RPOWŚ na lata 2014-2020, projektu pod nazwą „Ochrona obszarów Natura 2000”. – Dzisiejsze spotkanie jest kolejnym z cyklu przygotowującego naszą gminę do pozyskiwania funduszy unijnych na lata 2014-2020 – powiedział Sebastian Nowaczkiewicz, wójt gminy Sitkówka-Nowiny. – Mamy nadzieję, że już w przyszłym roku te programy ruszą pełną parą. Na niektóre działania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego zostały już ogłoszone nabory i takie spotkania jak dzisiejsze służą wymianie informacji na tematy związane z pozyskiwaniem dotacji. Możliwość zadawania pytań i wyjaśnienia powstałych wątpliwości, czy wymiany doświadczeń między wójtami i burmistrzami czynią ten zjazd bardzo wartościowym. To także doskonały moment na podsumowanie mijającego roku, tego co się wydarzyło i oczywiście na rozmowę o tym, co nas czeka w nadchodzącym 2016 roku – podsumował wójt. – Trzeba przyznać otwarcie i szczerze, że w perspektywach dofinansowań unijnych z lat 2004-2006 i 2007-2013, które już za nami gmina Sitkówka-Nowiny wypadała źle. Niestety, nie korzystano z tego potencjału, który dawał Regionalny Program Operacyjny czy Sektorowy Program Operacyjny. To bezpowrotnie stracone szanse. Dla przykładu w latach 2007-2013 z RPO gmina Sitkówka-Nowiny pozyskała w granicach 400 tysięcy złotych – przypomniał wójt Nowaczkiewicz. – Natomiast, jeżeli chodzi o nową perspektywę na lata 2014-2020 czynimy starania, aby przygotować naszą gminę do tego, żeby pozyskać możliwie jak najwięcej funduszy unijnych. Przygotowujemy Strategię Rozwoju Gminy, która jest potrzebnym dokumentem do pozyskiwania tych funduszy. W chwili obecnej  złożyliśmy fiszki do Urzędu Marszałkowskiego na poszczególne zadania, na które chcemy pozyskać dofinansowanie z RPO. Na dzień dzisiejszy wiemy, że zakwalifikowaliśmy się do programu rozwoju infrastruktury drogowej gminnej i powiatowej prowadzonego przez Urząd Wojewódzki. Na 54 gminy zakwalifikowane do tego programu znaleźliśmy się na 10 miejscu i mamy szansę na uzyskanie dotacji w kwocie ponad miliona złotych – poinformował wójt Sebastian Nowaczkiewicz, podkreślając, że to dopiero początek. – Mamy bardzo ambitne plany związane z nową perspektywą unijną. Nie chcemy przespać kolejnych lat. Będziemy starać się pozyskać możliwie jak najwięcej dofinansowań zewnętrznych na szereg zaplanowanych już inwestycji – zapowiedział wójt Nowaczkiewicz.

Konwent samorządowców zakończył się uroczystym spotkaniem opłatkowym. Poprowadził je ks. Jan Kukowski, proboszcz parafii Świętego Bartłomieja w Chęcinach.

Agnieszka Olech

Kalendarz

Gmina
Sitkówka-Nowiny


Projekt i realizacja: RED9.pl