Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja

Przydatne linki

Polecamy

Gmina Sitkówka-Nowiny

Gmina
Sitkówka-Nowiny

Szukaj w serwisie:
07-08-2017

Gmina Sitkówka-Nowiny promowała się w Kielcach

W sobotnie popołudnie rynek w Kielcach został zdominowany przez gminę Sitkówka-Nowiny.

 Pod hasłem „Gmina Sitkówka-Nowiny – tu warto przyjechać, żyć i inwestować” nasza gmina zaprezentowała swoje walory turystyczne, przemysłowe i artystyczne.

Warto tu mieszkać

Gmina Sitkówka-Nowiny obejmuje obecnie obszar o powierzchni 4561 ha czyli 45,6 km2, z czego 19,03 km2 stanowią lasy i grunty leśne. Obszar Gminy Sitkówka-Nowiny odróżnia się od terenów sąsiednich rzeźbą skalistych pasm i rozdzielających je dolin. Przez centralną część obszaru ciągnie się Pasmo Zgórskie z dominującą Górą Patrol (389 m) oraz Pasmo Posłowickie z Górą Biesak (381 m). Na południe od Pasma Zgórskiego położony jest Grzbiet Bolechowicki z Czerwoną Górą (328 m).

Choć gmina Sitkówka-Nowiny jest jedną z najmniejszych gmin pod względem obszarowym w województwie świętokrzyskim, to jest najbogatszą gminą województwie świętokrzyskim, a w całej Polsce zajmuje 18 miejsce.

Obecne są tu liczne zakłady przemysłowe, m.in.  o charakterze międzynarodowym: Dyckerhoff sp. z o.o. (złoże Kowala), Lafarge Kruszywa i Beton Sp. z o.o. (złoża: Kowala Mała, Radkowice-Podwole Północ) oraz Zakład Przemysłu Wapienniczego „Trzuskawica” S.A. (złoże Trzuskawica).To miejsce, w którym działalność przemysłowa i środowisko naturalne przenikają się nawzajem. Dzięki temu część gminy stała się „sypialnią” pobliskich Kielc, jednak warto poświecić nieco czasu, by poznać gminę dokładnie przemierzając szlaki turystyczne znajdujące się w jej obrębie.

 

Lokalni artyści najlepszą wizytówką

 

Mieszkańcy naszej gminy doskonale wiedzą, że działający tu artyści należą do najlepszych w regonie. Mają okazję oglądać ich w czasie licznych wydarzeń kulturalnych, jakie odbywają się w gminie oraz poza jej granicami.

Podczas prezentacji gminy na scenie kieleckiego rynku wystąpiły zespoły ludowe: Bolechowiczanie, Szewczanki oraz Kowalanki. Te ostatnie zaprezentowały obrząd „Pranie”. To jedna z licznych inscenizacji, jakie prezentują Kowalanki, by przybliżyć nam ludowe tradycje i kulturę. Podczas występów zespół posługuje się rekwizytami z dawnych lat i występuje w tradycyjnych ludowych strojach.

W taneczne rytmy widzów porwały uczestniczki sekcji tanecznej „My Zumba”, a  swoje umiejętności w pokazie capoeiry – brazylijskiej sztuki walki  pokazała grupa sportowa. Oba zespoły działają przy Gminnym Ośrodku Kultury w Nowinach.
Z repertuarem artystycznym wystąpił również chór „Nowina”, Gminna Orkiestra Dęta z Nowin oraz dzieci śpiewające na co dzień w Studiu Piosenki „Miniaturka”.

Przez cały czas rynku trwały konkursy  dla dzieci oraz turnieje, gry i zabawy. Szczegółowych informacji na temat gminy udzielali pracownicy Urzędu Gminy.

Kalendarz

Gmina
Sitkówka-Nowiny


Projekt i realizacja: RED9.pl