Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja

Przydatne linki

Polecamy

Gmina Sitkówka-Nowiny

Gmina
Sitkówka-Nowiny

Szukaj w serwisie:
08-08-2017

Szewczanki najlepsze w Chmielniku

Doroczna Nagroda Starosty Kieleckiego w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Kultury w kategorii „zespoły” trafiła do Szewczanek.

7 sierpnia na rynku w Chmielniku wystąpili artyści – soliści i zespoły śpiewacze z całego powiatu.  Podczas XVIII Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych i Solistów organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Kielcach oraz Urząd Miasta i Gminy w Chmielniku zaprezentowało się ich niemal sześciuset.

Podczas przeglądu wręczono Doroczne Nagrody Starosty Kieleckiego w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Kultury. Trafiają one do osób oraz zespołów za ich wyjątkowe osiągnięcia na rzecz rozwoju kultury powiatu kieleckiego. - Osoby te wyróżniają się w sposób szczególny swoją pasją, wrażliwością i nieprzeciętnym talentem oraz przyczyniają się do zachowania i upowszechniania naszych lokalnych tradycji – mówił Michał Godowski. - To grono ludzi, których cenimy nie tylko za talent. Poprzez swą działalność propagują ideę, aby łączyć, a nie dzielić. W tej kategorii specjalne wyróżnienie trafiło do Zespołu Śpiewaczego „Górnianecki”, a nagroda indywidualna do Anny Żmudzińskiej – dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Samsonowie.

Nagrodę główną w tej kategorii otrzymał Zespół Śpiewaczy „Szewczanki”.

Zespół śpiewaczy Szewczanki powstał w sierpniu 2006 roku i działa przy Kole Gospodyń Wiejskich w Szewcach-Zawadzie. Ich sławna: „kapusta po szewsku" czy „szewczucha" – zalewajka z kaszą jest rozpoznawana nie tylko w województwie świętokrzyskim, ale również poza nim. Zespół "Szewczanki" swój dorobek artystyczny osiągają poprzez prezentacje swoich utworów na różnych przeglądach, konkursach i prezentacjach. Samodzielnie układają teksty pieśni patriotycznych, religijnych i okolicznościowych. Zaprezentowane utwory zdobywają uznanie na przeglądach powiatowych i wojewódzkich. Przyśpiewki tworzone przez „Szewczanki" na imprezy okolicznościowe i imprezy powiatowe wykonywane są gwarą, gdzie w dzisiejszych czasach jest to język zapomniany i mało używany. - Jesteśmy zaszczycone tym wyróżnieniem. W nasze działania wkładamy wiele pracy i zaangażowania. W każdej wolnej chwili spotykamy się, by ćwiczyć, ale również wspólnie spędzać czas. To wyjątkowa nagroda dla „Szewczanek”, miło nam, że nasze zaangażowanie w kultywowanie ludowych tradycji zostało docenione – mówiła kierownik zespołu Renata Bartkiewicz. – Z całego serca pragniemy podziękować Pani Edycie Giemzie za pomoc, a wójtowi i Radzie Gminy za wsparcie. – dodała. – „Szewczanki” to nie tylko wykonywanie pieśni patriotycznych i ludowych, to przede wszystkim wieloletnie przyjaźnie i wspólne spędzanie czasu. Ich dorobek artystyczny jest nie do przecenienia, zwłaszcza, że zespół działa zaledwie 11 lat - relacjonowała radna Edyta Giemza.

„Szewczanki” biorą udział w  licznych wydarzeniach kulturalnych na terenie całego województwa świętokrzyskiego. Co roku są obecne podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, uczestniczą w dożynkach gminnych, powiatowych oraz wojewódzkich przygotowując regionalne potrawy do degustacji, a także w jarmarkach świętokrzyskich – w Tokarni czy na Świętym Krzyżu. Ich potrawy są doceniane wszędzie, gdzie się pojawią. Wielokrotnie były nagradzane na licznych konkursach, m.in. w konkursie „Najsmaczniejsza Potrawa Powiatu Kieleckiego” czy podczas „Święta Zalewajki”. Zespół „Szewczanki” jest doceniany nie tylko za swe umiejętności kulinarne, ale również śpiewacze – wśród wielu zdobytych nagród należy wymienić m.in. II miejsce w konkursie „Pieśni Wielkopostne” w Daleszycach czy wyróżnienie za wykonanie gwarą ludowych utworów podczas „Buskich Spotkań z Folklorem”.

Kalendarz

Gmina
Sitkówka-Nowiny


Projekt i realizacja: RED9.pl