Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja

Przydatne linki

Polecamy

Gmina Sitkówka-Nowiny

Gmina
Sitkówka-Nowiny

Szukaj w serwisie:
04-01-2018

Coraz lepsza kondycja finansowa i inwestycyjna gminy Sitkówka-Nowiny

Znaczący awans w rankingach czasopisma samorządowego „Wspólnota”

Gmina Sitkówka-Nowiny awansowała z 802 na 160 miejsce w rankingu zdolności kredytowej przygotowanym przez czasopismo samorządowe „Wspólnota”. Ranking jest opracowywany  w oparciu o artykuł 243 ustawy o finansach publicznych. Badając zdolność kredytową eksperci zestawili średnią wartość nadwyżki operacyjnej w ostatnich trzech latach z wielkością dochodów budżetu jednostek samorządu terytorialnego.

Analizując ranking warto zwrócić uwagę na to, że poziom zadłużenia samorządów w całej Polsce spadał przez dwa lata z rzędu. Eksperci „Wspólnoty” wskazują na ogólnopolski trend w tym zakresie. - W 2015 r. wynik finansowy wszystkich budżetów samorządowych był dodatni i wyniósł ponad 2,5 mld zł (…) inwestycje są rekordowo niskie, a samorządy łapały oddech finansowy przed wykorzystywaniem kolejnej fali funduszy unijnych – możemy przeczytać w dokumencie „Zdolność finansowa samorządów. Ranking 2014-2016”. Potwierdza to wójt gminy Sitkówka-Nowiny Sebastian Nowaczkiewicz. – Lata 2015-2016 to był okres, kiedy nasza gmina intensywnie przygotowywała się do realizacji nowych inwestycji. Z jednej strony w znaczący sposób ograniczyliśmy wydatki bieżące i zadłużenie gminy, z drugiej: przygotowywaliśmy dokumentację projektową oraz wnioskowaliśmy o uzyskanie dofinansowania planowanych przez nas inwestycji. Dzięki temu w rok 2017 wkroczyliśmy z bardzo korzystną sytuacją finansową, ogromnym wsparciem finansowym z zewnątrz oraz przygotowani do realizacji inwestycji – wyjaśnia wójt. - Minął czas stagnacji finansowej naszej gminy. Śmiało możemy powiedzieć, że obecnie gmina jest stabilna finansowo. Sposób gospodarowania finansami gminy w istotny sposób wpłynął na poziom oraz jakość życia mieszkańców. Dzięki temu mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie i oczekiwać inwestycji i programów realizowanych z myślą o  nich.  Ranking „Wspólnoty” potwierdza właściwy kierunek naszych działań – mówi skarbnik gminy Joanna Młynarczyk-Kusińska.

W latach 2012-2014 gmina Sitkówka-Nowiny w rankingu zadłużenia samorządów znajdowała się na 802 miejscu wśród 1559 gmin wiejskich w Polsce. W latach 2015-2016 zajęła 160 miejsce z wskaźnikiem zdolności kredytowej 15,947. Co to oznacza? Wysokość wskaźnika przekraczająca 15 proc. wskazuje, że zdolność kredytowa definiowana przez art. 243 jest wyższa niż wynikająca z regulacji ustawowych. Warto podkreślić, że samorządów z taką nadwyżką w całej Polsce jest 323: 310 gmin, 7 powiatów, 4 miasta na prawach powiatu i 2 województwa. Wśród nich – gmina Sitkówka-Nowiny.

Sytuacja finansowa gminy miała istotny wpływ na pozycję gminy w drugim z rankingów opracowanym przez czasopismo „Wspólnota”. Ranking „Liderzy inwestycji. Ranking wydatków inwestycyjnych samorządów 2014-2016” wskazuje na ogólnopolską tendencję spadkową, jeżeli chodzi o inwestycje, zarówno w przypadku miast i gmin, jak i spółek komunalnych do nich należących.

Tym bardziej cieszy dobre miejsce gminy Sitkówka-Nowiny w zestawieniu. W latach 2013-2015 gmina Sitkówka-Nowiny znajdowała się na 598 pozycji w rankingu, w latach 2014-2016 awansowała na 330 miejsce spośród 1559 gmin wiejskich. Średnie wydatki inwestycyjne per capita 2014–2016 wyniosły 723,74 zł. - Nasze działania inwestycyjne skupiają się na infrastrukturze drogowej i oświatowej, budujemy drogi, modernizujemy i rozbudowujemy przedszkola czy szkoły, na terenie całej gminy powstaje nowoczesna baza sportowa. Jest to wynikiem m.in. napływu nowych mieszkańców i powstawania nowych osiedli mieszkaniowych – wyjaśnia wójt gminy Sebastian Nowaczkiewicz. – Zarówno w roku 2015, jak i 2016 wydatki inwestycyjne wyniosły po około 6 mln zł. Patrząc na tegoroczne czy ubiegłoroczne wydatki inwestycyjne to niewiele, jednak w odniesieniu do minionych lat i tak widać wyraźną różnicę na plus. Przewiduję, że w przyszłorocznym rankingu możemy znaleźć się w pierwszej setce najprężniej działających gmin. Oby tak się stało. – dodaje wójt.

„Wspólnota” to pismo o tematyce samorządowej, docierające do 98 proc. jednostek samorządu terytorialnego w Polsce. Zawiera analizy prawne i ekonomiczne, nowości z procesu legislacyjnego, dobre praktyki funkcjonowania administracji publicznej oraz reportaże samorządowe.

Kalendarz

Gmina
Sitkówka-Nowiny


Projekt i realizacja: RED9.pl