Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja

Przydatne linki

Polecamy

Gmina Sitkówka-Nowiny

Gmina
Sitkówka-Nowiny

Szukaj w serwisie:
12-04-2018

Inwestycje drogowe

Ponad 4,3 mln na budowę dróg

Kiedy wieczorem wjeżdżamy do gminy Sitkówka-Nowiny drogą wojewódzką nr 762, uderza nas jasność. Wzdłuż drogi gmina Sitkówka-Nowiny wymieniła 119 słupów oświetleniowych wraz z zasilaniem kablowym. Zadanie „Modernizacja oświetlenia ulicznego na terenie Gminy Sitkówka-Nowiny” jest jednym z wielu, realizowanych obecnie zadań mających na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach.

– To jedno z naszych priorytetowych działań. Budowa i modernizacja dróg oraz oświetlenia ulicznego stanowią istotny element w budżecie gminy – wyjaśnia wójt Sebastian Nowaczkiewicz. – W 2017 r. na same drogi przeznaczyliśmy 2,9 mln zł, a na oświetlenie uliczne 2,3 mln. W tym roku na realizację inwestycji drogowych gmina zamierza przeznaczyć 4,3 mln zł, zaś na oświetlenie ulic, dróg i placów – 615 tys. zł – wylicza.

 W ramach wspomnianego wcześniej zadania zaplanowano kwotę niemal 2 mln zł na wymianę 521 punktów świetlnych oraz 119 słupów oświetlenia ulicznego, a także montaż 18 szaf sterujących. Inwestycja zakończy się w kwietniu tego roku i została zrealizowana we wszystkich sołectwach gminy Sitkówka-Nowiny na drogach gminnych, a także na drodze wojewódzkiej nr 762. Gmina Sitkówka-Nowiny uzyskała na jej realizację środki finansowe w wysokości 85% kosztów kwalifikowanych, tj. 1.297.929,41 zł w ramach ZIT KOF. Również w tym roku prowadzone będą roboty związane z budową oświetlenia ulicznego. Powstanie ono m.in. na drogach gminnych w miejscowościach: Zgórsko (ul. Jaśminowa, Malinowa, Dębowa, Wiosenna, Lawendowa), Zagrody, Wola Murowana, Szewce (ul. Dolomitowa, Wapieniowa, Marmurowa, Kwarcytowa, Miedziana, Pirytowa), Bolechowice, a także na placu zabaw w Osiedlu Pod Lasem w m. Zgórsko i na placu zabaw na działce nr 208/2 w m. Zagrody.

Modernizacji ulegnie nie tylko oświetlenie, ale także same drogi.  Przebudowane zostanie wiele dróg gminnych, wybudowane będą ścieżki rowerowe. Jedną z takich dróg jest ul. Wspólna w miejscowości Wola Murowana. – To jedyna droga w tej miejscowości, która dotychczas miała nawierzchnię tłuczniową – wyjaśnia wicewójt Łukasz Barwinek – Teraz powstaje tu nawierzchnia asfaltowa, chodniki, odwodnienie i oświetlenie – wylicza. Pod znakiem zapytania stoją inwestycje drogowe w miejscowości Bolechowice (drugi etap inwestycji polegający na budowie kanalizacji deszczowej), Wola Murowana oraz Kowala. Te dwie ostatnie realizowane są we współpracy z powiatem kieleckim i jeżeli w najbliższym czasie nie zostaną zabezpieczone środki na ich realizację, mogą nie zostać zrealizowane. W ubiegłym roku opracowano również szereg dokumentacji projektowej na budowę i rozbudowę dróg, m.in. ul. Ołowianej i Wapieniowej w Szewcach, których realizacja już trwa. Wartość dokumentacji projektowej wyniosła ponad 350 tys. zł, a drogi będą sukcesywnie rozbudowywane i modernizowane w 2018 r. i latach kolejnych. Istotne dla mieszkańców są również remonty nawierzchni dróg tłuczniowych w ramach wydatków bieżących, które prowadzone są sukcesywnie na terenie całej gminy.

 

Kalendarz

Gmina
Sitkówka-Nowiny


Projekt i realizacja: RED9.pl