Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja

Przydatne linki

Polecamy

Gmina Sitkówka-Nowiny

Gmina
Sitkówka-Nowiny

Szukaj w serwisie:
16-05-2018

Z wizytą u sąsiadów

Rajd rowerowy do Podzamcza Piekoszowskiego

Ponad 25-kilometrową trasę na dwóch kółkach przemierzyli uczestnicy II Wiosennego Rajdu Rowerowego w gminie Sitkówka-Nowiny. Tym razem udali się do, leżącego w sąsiedniej gminie Piekoszów, Podzamcza.

W niedzielne popołudnie grupa ponad 60 osób, pomimo doskwierającego upału, wyruszyła spod basenu „Perła” w  Nowinach. Trasa wiodła przez Słowik i Białogon, fragmentem Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego, Górki Szczukowskie aż do Podzamcza Piekoszowskiego. Wyboru trasy dokonali sami mieszkańcy i sympatycy gminy w głosowaniu na jej profilu fejsbukowym. - Pałac w Podzamczu Piekoszowskim pochodzi z XVII wieku. Legenda głosi, że Jan Aleksander Tarło wybudował go, gdy Jan Zadzik, ówczesny biskup krakowski odmówił mu wizyty tłumacząc, że „Po chałupach nie jeździ”. Urażony Tarło wybudował swoją rezydencję na wzór Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Nie wszyscy o tym wiedzą, a przecież warto znać swoją okolicę – mówił zastępca wójta Łukasz Barwinek podczas wycieczki.

 – Z każdym rajdem przybywa jego miłośników. Pierwszy tegoroczny rajd zgromadził niemal setkę rowerzystów, tym razem było nas nieco mniej. Sporo osób przyjechało z pobliskich miejscowości: Kielc, Małogoszcza czy Piekoszowa – opowiadał wójt gminy Sebastian Nowaczkiewicz.

Po dłuższym odpoczynku w ruinach pałacu, rajdowicze wyruszyli w drogę powrotną. Tym razem wiodła ona przez Szczukowice, drogą techniczną wzdłuż obwodnicy aż do Szewc. – Na 23. Kilometrze czeka na Państwa niespodzianka – śmiał się wójt gminy. Okazało się nią strome wzniesienie, które większość rowerzystów pokonało pieszo, prowadząc swoje rowery tuż obok. Mimo to humory dopisywały wszystkim do samego końca, który, tradycyjnie, miał miejsce w Świetlicy w Szewcach. – To wyjątkowe rajdy, cieszę się, że są organizowane w naszej gminie – mówiła Pani Sylwia, która od lat uczestniczy w wycieczkach rowerowych.

Kalendarz

Gmina
Sitkówka-Nowiny


Projekt i realizacja: RED9.pl