Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja

Przydatne linki

Polecamy

Gmina Sitkówka-Nowiny

Gmina
Sitkówka-Nowiny

Szukaj w serwisie:
11-06-2018

Nagrody i wyróżnienia dla zespołów ludowych

Wyjątkowe potrawy i wspaniała muzyka

Zespoły ludowe z gminy Sitkówka-Nowiny są często doceniane podczas regionalnych i ogólnopolskich konkursów. W ostatnim czasie wzięły udział w ważnych wydarzeniach kulturalnych.

 

Wielkie święto piosenki ludowej

W niedzielę, 10 czerwca w Parku Miejskim w Kielcach nagrodzono laureatów Buskich Spotkań z Folklorem. Wśród laureatów konkursu znalazł się zespół ludowy Szewczanki.
Finał tegorocznych Buskich Spotkań z Folklorem odbył się 19 i 20 maja w Busku-Zdroju. Na scenie zaprezentowało się ponad 60 wykonawców z całego województwa, w tym Bolechowiczanie, Kowalanki i Szewczanki z gminy Sitkówka-Nowiny. Natomiast 10 czerwca w Parku Miejskim w Kielcach na scenie zaprezentowały się kapele ludowe, zespoły śpiewacze oraz soliści. W konkursie laureatów wystąpiły Szewczanki śpiewając „Łoj, zeby nie kapusta”, „Jaśku ja na Ciebie czekałam”.  

Grand Prix imienia Piotra Gana, czyli główna nagroda 42. Buskich Spotkań z Folklorem trafiła do Rodzinnej Kapeli Całków z Zielonek, nagroda imienia Haliny Szelestowej powędrowała do Zespołu Pieśni Ludowej z Marzysza w gminie Daleszyce. 

Uczta dla podniebienia

Tego samego dnia odbyła się 18. edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”, które były zakończeniem trwających od kilku dni obchodów 20-lecia województwa świętokrzyskiego. W konkursie tym zespół obrzędowy Kowalanki zaprezentował aż pięć autorskich potraw: syrop sosnowy Stefanii Golenii, nalewkę z dzikiej róży Barbary Misztal, konfiturę z robinii Wiesławy Kulińskiej, podpłominie Jadwigi Brzozy oraz chlebek żytni z ziołami przygotowany przez zespół.

Moc ziół od Bolechowiczan

3 czerwca w  Parku Etnograficznym w Tokarni odbył się 13. Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny. Na scenie zaprezentowali się Bolechowiczanie. Oni też wzięli udział i zostali wyróżnieni w konkursie kulinarnym „Ziółka i zioła ze świętokrzyskiego sioła”. Ich potrawa: gołąbki z pieczarkami i lubczykiem zajęła trzecie miejsce wśród wystawców z powiatu kieleckiego.

Kalendarz

Gmina
Sitkówka-Nowiny


Projekt i realizacja: RED9.pl