Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja

Przydatne linki

Polecamy

Gmina Sitkówka-Nowiny

Gmina
Sitkówka-Nowiny

Szukaj w serwisie:
11-10-2018

Sięgamy po środki unijne

640 zł na osobę

Średnia wysokość wydatków ze środków UE w latach 2014–2017 w zł per capita w województwie świętokrzyskim wyniosła 403,31 zł. W odniesieniu do gminy Sitkówka-Nowiny kwota ta wynosi 640,26 zł, co daje jej 352 spośród 1538 gmin wiejskich.

- Województwa nie zwalniają tempa realizując projekty finansowane ze środków europejskich. Nie ma no czekać, bo po 2020 roku strumień unijnych pieniędzy będzie wysychał. Polska może otrzymać o około 20 mld euro mniej niż w obecnej perspektywie finansowej. Nowy budżet ma zostać zaakceptowany w maju przyszłego roku – czytamy w rankingu „Fundusze Europejskie. Ranking wykorzystania środków europejskich przez samorządy 2014–2017” czasopisma samorządowego „Wspólnota”.

Autorzy opracowania zwracają uwagę na to, że środki unijne od lat stanowią znaczącą część całości wydatków inwestycyjnych samorządów. W okresie 2010–2015 udział ten przekraczał 25 proc. W roku 2017, znów niemal co piąta złotówka wydana przez samorządy na inwestycje pochodziła z dotacji unijnych.

- Mam świadomość tego, że pozyskiwanie funduszy unijnych jest pracochłonne i wymaga sporej determinacji, ale bez wsparcia z zewnątrz nie zdołalibyśmy zrealizować tak wielu inwestycji. Każda złotówka pozyskana na ten cel była tego warta. Jak już wielokrotnie podkreślałem, pozyskaliśmy dziewięciokrotnie więcej pieniędzy, niż w ciągu dwóch wcześniejszych kadencji. Środki te zostały wykorzystane m.in. na utworzenie terenów inwestycyjnych, rozbudowę i modernizację placówek oświatowych czy budowę dróg – wylicza wójt gminy Sebastian Nowaczkiewicz.

Kalendarz

Gmina
Sitkówka-Nowiny


Projekt i realizacja: RED9.pl