Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja

Przydatne linki

Polecamy

Gmina Sitkówka-Nowiny

Gmina
Sitkówka-Nowiny

Szukaj w serwisie:
11-10-2018

Rodzinny Piknik Zdrowia

Bezpłatne badania dla mieszkańców

Nieodpłatne badania w zakresie profilaktyki nowotworowej dla kobiet i mężczyzn, badania poziomu witaminy D3 u dzieci, czy badania cytologiczne, badania densytometryczne – to tylko niektóre atrakcje Rodzinnego Pikniku Zdrowia, który odbył się 6 października 2018 roku w Przychodni Nowiny.


W trakcie pikniku zdrowia mieszkańcy gminy, będący jednocześnie pacjentami przychodni, mogli skorzystać z dedykowanych im badań i konsultacji specjalistycznych. Panie i Panowie mieli możliwość wykonania badań z zakresu morfologii i OB oraz skorzystać z bezpłatnego pakietu onkologicznego. Dla dzieci pomiędzy trzecim a osiemnastym rokiem życia proponowano badanie poziomu witaminy D3.

 

Rodzinny Piknik Zdrowia został sfinansowany ze środków Gminy Sitkówka-Nowiny dzięki zaangażowaniu Wójta Sebastiana Nowaczkiewicza.

 

Przez cały dzień można było uczestniczyć w warsztatach dla kobiet w zakresie samobadania w profilaktyce nowotworowej, konsultacji w zakresie profilaktyki nowotworów głowy i szyi. Położne z Przychodni Nowiny udzielały także konsultacji dla kobiet w okresie ciąży oraz poporodowym. Prowadzono także konsultacje laktacyjne oraz porady z zakresu rehabilitacji ruchowej. Rodzinny piknik zdrowia prowadzony był w budynku przychodni oraz na terenie zewnętrznym, gdzie usytuowano dwa pojazdy do wykonywania badań.
Możliwe było wykonanie badań cytologicznych przy pomocy jedynego w Polsce cytobusu należącego do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach.
Zawiązana współpraca z firmami zewnętrznymi zaowocowała możliwością wykonania bezpłatnych badań densytometrycznych w mobilnym punkcie diagnostycznym - osteobusie.

Patronat honorowy nad naszym wydarzeniem objął dr Grzegorz Gałuszka, dzięki wsparciu którego zdołaliśmy zapewnić naszym mieszkańcom bezpłatne badania densytometryczne.

 

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się badania laboratoryjne w zakresie oznaczenia markerów nowotworowych dla kobiet: raka jajnika, raka piersi dla kobiet, a dla mężczyzn raka prostaty. Obydwie grupy miały wykonane badania na oznaczenie markerów raka trzustki, dróg wątrobowo-żółciowych, jelita grubego i odbytnicy.

Personel przychodni oferował także badania EKG wraz z możliwością konsultacji kardiologicznych wraz z badaniem echokardiograficznym. Podczas pikniku dyżur pełniła lekarz kardiolog, internista Alicja Stępień – Wałek. Była z nami także Pani Krystyna Czekajska – Bem lekarz specjalista reumatolog i internista, która na co dzień pracuje w Przychodni Nowiny SPZOZ.


Wykonywano także pomiar poziomu cukru i ciśnienia tętniczego.

Wśród naszych głównych sponsorów znalazła się Buskowianka Zdrój,której Prezes Wojciech Legawiec przekazał na nasz piknik butelki zdrowej świętokrzyskiej wody do picia. Przychodnia Nowiny współpracuje od 4 lat z firmą Diagnostyka Sp. z o.o. To dzięki doskonałej koordynacji pracy i dużemu zaangażowaniu menagera Piotra Majkowskiego możliwe było wykonanie tak dużej liczny badań.

 

W tym dniu ciężką pracę w laboratorium wykonywały Panie pielęgniarki, które pobierały krew do badań. Pracowały 4 zespoły 2 osobowe w połączonych siłach Diagnostyki i Przychodni Nowiny. Wykonano prawie 270 pobrań u kobiet, 120 u mężczyzn i 80 u dzieci. Podczas Pikniku częstowaliśmy zdrowymi bułeczkami drożdżowymi, zamówionymi na ten cel w Piekarni R. Dobrowolski, świeżymi jabłkami i śliwkami. Było mnóstwo balonów, kredek, kolorowanek dla dzieci, smyczy, opasek, długopisów i przeróżnych różności.


Ogromne podziękowania należą się personelowi Przychodni Nowiny. Bez Was nie było by tego święta.

W tym dniu odwiedziło nas ponad 500 osób. Z ogromnym szacunkiem podchodzimy do każdego Pacjenta i dziękujemy że jesteście z nami. To dla Was i dla Waszego zdrowia organizujemy takie kampanie zdrowotne. •

Tekst: Jacek Chudzicki

Kalendarz

Gmina
Sitkówka-Nowiny


Projekt i realizacja: RED9.pl