Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja

Przydatne linki

Polecamy

Gmina Sitkówka-Nowiny

Gmina
Sitkówka-Nowiny

Szukaj w serwisie:
03-01-2019

Odnowi oblicze ziemi

Orszak Trzech Króli w Nowinach

„Wołam, ja, syn polskiej ziemi,  zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze Ziemi!... Tej Ziemi!” / Jan Paweł II, Warszawa, 2 czerwca1979 r.

6 stycznia 2019 roku, pod hasłem „Odnowi oblicze ziemi”, Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami ponad siedmiuset miejscowości w kraju i poza jego granicami. Motyw przewodni Orszaków stanowić będzie zachęta do głębokiej refleksji nad pamiętnymi, wypowiedzianymi czterdzieści lat temu, słowami św. Jana Pawła II, do zbiorowego wysiłku na rzecz budowania lepszego świata, budowania dobra w naszej Ojczyźnie i do osobistej pracy nad przemianą naszych serc.

Ten pierwszy, jedyny Orszak wyruszył do Betlejem przed dwoma tysiącami lat. Historia współczesnego Orszaku Trzech Króli sięga 2008 r., kiedy powstał jako rozwinięcie szkolnych jasełek w Szkole „Żagle”. Jego celem była integracja społeczności szkolnej oraz chęć zrobienia czegoś dla innych, dla miasta, z zamiarem ewangelizacyjnym, nakierowanym na osoby poszukujące.

Z każdym rokiem orszaków w całej Polsce przybywa – dziś do tej szlachetnej inicjatywy włączyło się ponad 700 miast i miasteczek. Wśród nich – podkielecka miejscowość Nowiny, gdzie orszak przemaszeruje ulicami po raz pierwszy. - Naszą wędrówkę rozpoczniemy o godz. 14.30 przy osiedlu na ulicy Perłowej w Nowinach. Stamtąd, mijając basen Perła i Urząd Gminy, wyruszymy w kierunku osiedla Nowiny. W drodze będziemy śpiewać kolędy – mówi wójt gminy Sebastian Nowaczkiewicz. – Na skwerze przy szkole podstawowej odegrane zostaną sceny biblijne. Stamtąd wyruszymy dalej – do kościoła pw. Chrystusa Odkupiciela, gdzie trzej królowie złożą dary Chrystusowi, a później odbędzie się msza święta – dodaje.

- To orszak organizowany po raz pierwszy w naszej gminie, dlatego nie zamierzamy zrealizować pełnego scenariusza. Nie to jest jednak najważniejsze – pragniemy, byśmy wszyscy razem kolędowali i cieszyli się z narodzenia Jezusa. Dlatego serdecznie zachęcam wszystkich mieszkańców do aktywnego włączenia się do naszej inicjatywy – mówi wicewójt Łukasz Barwinek.

W organizacje wydarzenia włączyły się wszystkie szkoły, przedszkola, a także zespoły ludowe, które na poszczególnych etapach przemarszu zaprezentują programy artystyczne. Uczestnicy otrzymają chorągiewki, korony i kolorowe peleryny dopasowane kolorystycznie do orszaku, w którym będą podążać, a najmłodsi - orszakowe krówki.

Rozpoczęcie Orszaku Trzech Króli: 6 stycznia 2019 r., godz. 14.30 osiedle przy ul. Perłowej w Nowinach. Serdecznie zapraszamy!

Kalendarz

Gmina
Sitkówka-Nowiny


Projekt i realizacja: RED9.pl