Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja

Przydatne linki

Polecamy

Gmina Sitkówka-Nowiny

Gmina
Sitkówka-Nowiny

Szukaj w serwisie:
07-01-2019

Ulicami Nowin przemaszerował Orszak Trzech Króli

Opowieść sprzed 2000 lat

Szóstego stycznia trzej królowie wyruszyli za gwiazdą wskazującą im drogę do Betlejem, gdzie narodził się Zbawiciel. Coroczne wydarzenie kultywowane w całej Polsce w tym roku odbyło się również w gminie Sitkówka-Nowiny. W Orszaku Trzech Króli wzięło udział kilkuset mieszkańców. W role królów wcielili się: Piotr Piotrowicz, Dariusz Giełżecki oraz Jacek Chudzicki, Maryją została Marta Nowaczkiewicz, Józefem – Grzegorz Gałuszka, zaś narratorami” Sebastian Nowaczkiewicz i Jacek Kania. W snuciu barwnej opowieści sprzed 2000 lat towarzyszyły im dzieci z placówek edukacyjnych, zespoły ludowe oraz pracownicy GOK.

- Wraz z Trzema Królami, którzy pochodzą z różnych stron świata oraz reprezentują trzy pokolenia, wyruszamy w drogę, aby zanieść do Stajenki nasze pragnienia odnowy oblicza Ziemi, odnowy oblicza naszej Ojczyzny oraz odnowy serca każdego z nas – dodał drugi z narratorów, dyrektor GOK Perła w Nowinach Jacek Kania.

Trzej królowie

Na czele orszaków stanęli królowie, którym towarzyszyli chorążowie niosący flagi oraz tablicowi z nazwami orszaków. Radny Piotr Piotrowicz, ubrany w bogaty strój królewski w kolorze czerwonymi, wcielił się w rolę Kacpra XI stojącego na czele orszaku europejskiego. Wraz z nim wędrowali uczniowie ze szkoły w Bolechowicach, gimnazjum w Nowinach oraz zespół ludowy Bolechowiczanie. Na czele orszaku azjatyckiego stanął król Melchior XI, którego zagrał przedsiębiorca Dariusz Giełżecki. W orszaku, przywdziani w  zielone korony, stanęli  uczniowie szkoły w Nowinach oraz zespół ludowy Szewczanki. Dyrektor Przychodni w Nowinach wystąpił jako król Baltazar XI przewodzący orszak afrykański. Towarzyszyli mu uczniowie szkoły w Kowali oraz przedszkolaki z Nowin. Do każdego z orszaków dołączyli mieszkańcy, wyposażeni w korony, flagi i śpiewniki, wykrzykując orszakowe hasła: „Niech stajenka was zachwyca – tam jest dar i tajemnica!”, „Nocą, w dzień, wieczorem, rano – dbaj o pamięć i tożsamość!”, „Chcesz receptę idealną? – miłość i odpowiedzialność!” oraz śpiewając kolędy.

Wędrówka

Orszak składający się z kilkuset osób wyruszył z osiedla przy ulicy Perłowej w Nowinach. Na jego czele ruszyli trzej królowie na koniach, a za nimi kolejno orszaki: europejski, azjatycki i afrykański. W czasie wędrówki do kościoła pw. Chrystusa Odkupiciela w Nowinach śpiewano znane kolędy. Po drodze do uczestników orszaków dołączały kolejne osoby. Na placu przy Szkole Podstawowej w Nowinach uczniowie szkoły w Bolechowicach odegrali biblijną scenę walki Dobra ze Złem oraz zatańczyli taniec Aniołów do piosenki „Magia Świąt”.

Złożenie darów

Po dotarciu do kościoła trzej królowie złożyli dary Jezusowi Chrystusowi. W rolę Matki Boskiej wcieliła się żona wójta Marta Nowaczkiewicz, zaś w rolę Józefa radny sejmiku województwa świętokrzyskiego Grzegorz Gałuszka.

- Myślę, że treścią dzisiejszego orszaku są słowa wypowiedziane przez mędrców. Pierwszy powiedział, że mieli mądrość i rozum. I faktycznie musieli ją mieć, skoro odczytali na niebie znak i wyruszyli w drogę. Drugi powiedział – Być czy mieć? Ze spotkania z Chrystusem wyłania się misja dla każdego z nas, żeby bronić swojego sumienia i swojego człowieczeństwa. Trzeci zaś powiedział, że musimy od siebie wymagać, nawet, jeśli inni nie wymagają.  Wyrażam radość, ze możemy oddać wspólnie cześć nowo narodzonemu – dziękował za uczestnictwo w orszaku i we mszy świętej ksiądz Józef Kubicza.

Na zakończenie przedszkolaki z Nowin oraz uczniowie ze szkół w Bolechowicach i Nowinach zaśpiewały kolędy.

Podziękowania

- Pragnę serdecznie podziękować za pomysł i inicjatywę mojemu zastępcy Łukaszowi Barwinkowi. Dziękuję również za udział w orszaku uczniom szkół w Nowinach, Bolechowicach i Kowali, gimnazjalistom, przedszkolakom, Szewczankom, Bolechowiczanom, Orkiestrze Dętej w Nowinach oraz pracownicom GOK „Perła” w Nowinach. Dziękuję Piotrowi Piotrowiczowi, Jackowi Chudzickiemu i Dariuszowi Giełżeckiemu za wcielenie się w postacie Trzech Króli, mojej żonie Marcie za wcielenie się w postać Marii i Grzegorzowi Gałuszce za postać Józefa, a także Jackowi Kani za współprowadzenie. Dziękuje również straży OSP Kowala oraz Policji z Posterunku w Nowinach za zabezpieczenie pochodu, podopiecznym i opiekunom Domu Pomocy Społecznej w Zgórsku, a  także Stadninie Koni w Bilczy Justyny Płatek za udział w orszaku – wylicza wójt gminy Sebastian Nowaczkiewicz. – Niezwykle cieszy mnie ogromne zainteresowanie ze strony mieszkańców, z jakim spotkała się nasza inicjatywa. Z całą pewnością orszak odbędzie się w naszej gminie w przyszłym roku – zapowiada.

Kalendarz

Gmina
Sitkówka-Nowiny


Projekt i realizacja: RED9.pl