Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja

Przydatne linki

Polecamy

Gmina Sitkówka-Nowiny

Gmina
Sitkówka-Nowiny

Szukaj w serwisie:
07-10-2019

Pranie

Kowalanki znów na podium

W sobotę, 19 września w Suchedniowskim Ośrodku Kultury "Kuźnica" odbył się przegląd obrzędów gospodarczych pn. „BEZ PRACY NIE MA KOŁACZY”. Najważniejszymi celami przeglądu były: promocja kultury ludowej, aktywizacja zespołów i grup folklorystycznych do oryginalnej prezentacji piękna i bogactwa kultury materialnej oraz duchowej regionu, a także zachowanie od zapomnienia i przekazanie kolejnym pokoleniom cennych wartości kultury i tradycji.

Jury w składzie: Janina Skotnicka - etnograf, wieloletni kierownik działu etnografii Muzeum Narodowego w Kielcach, Stanisław Cygan – językoznawca, dr hab. prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Krzysztof Karbownik - historyk, kierownik działu naukowego w Muzeum Wsi Kieleckiej po obejrzeniu i wysłuchaniu zgłoszonych do przeglądu zespołów przyznało nagrody i wyróżnienia.
Koło Gospodyń Wiejskich "Kowalanki"  otrzymało III miejsce za obrzęd „Pranie”. Obrzęd ten to jedna z najważniejszych inscenizacji "Kowalanek". Występowały z nim m.in. podczas Festiwalu Teatrów Wiejskich "ZWYKI" w Warszawie czy Ogólnopolskim Sejmiku Teatrow Wsi Polskiej w Tarnogrodzie. 

Dodatkowo, podczas przeglądu obrzędow w Suchedniowie przyznano wyróżnienie indywidualne dla osobowości przeglądu, które trafiło do Pani Henryki Brzozy.

 

Wiesława Kulińska

manager zespołu ludowego Kowalanki

Kalendarz

Gmina
Sitkówka-Nowiny


Projekt i realizacja: RED9.pl