Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja

Przydatne linki

Polecamy

Gmina Sitkówka-Nowiny

Gmina
Sitkówka-Nowiny

Szukaj w serwisie:
14-04-2014

IX KONFERENCJI DYREKTORÓW SZKÓŁ DSD Z UDZIAŁEM PUBLICZNEGO GIMNAZJUM W NOWINACH

W Warszawie odbyła się dwudniowa IX Konferencja Dyrektorów Szkół DSD. Organizatorem spotkania byli koordynatorzy Centrali Szkolnictwa za Granicą w Niemczech (ZfA) pani Dorothea Burdzik oraz pan Manuel Haβ. Publiczne Gimnazjum w Nowinach na spotkaniu reprezentował pan dyrektor Dominik Żyła.

Patronat nad konferencją objęła Ambasada Niemiec, a wśród zaproszonych gości byli  przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, Kuratoriów Oświaty, samorządów, przedstawiciele polskich i niemieckich instytucji państwowych, Izby Handlowej
w Warszawie, uczelni wyższych oraz szkół realizujących program DSD. Nasze województwo reprezentował również zastępca prezydenta Kielc pan Andrzej Sygut.

Publiczne Gimnazjum w Nowinach należy do nielicznej grupy prestiżowych szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych (96 szkół w Polsce), w których realizowany jest program DSD. Deutsches Sprachdiplom (DSD) jest wspólnym przedsięwzięciem Federalnego Urzędu Administracji Niemiec i krajów związkowych. Program DSD realizowany jest w gimnazjach i liceach, które po spełnieniu określonych kryteriów zostały przyjęte do grona szkół partnerskich Republiki Federalnej Niemiec i otrzymały zezwolenie na przeprowadzanie egzaminu DSD. Szkoły te, w ścisłej współpracy z Centralą Szkolnictwa Zagranicznego, przez trzy lata intensywnej nauki przygotowują uczniów do egzaminu. Gimnazjaliści zdają egzamin DSD I na poziomie A2/B1, a uczniowie liceum – DSD II na poziomie B2/C1. Dyplom DSD II jest honorowany na całym świecie jako dokument potwierdzający znajomość języka wystarczającą do podjęcia studiów w Niemczech.

W czasie konferencji wiele uwagi poświęcono rozwojowi programu w Polsce oraz  perspektywom związanym z jego realizacją przede wszystkim w oparciu o zwiększenie szans młodych ludzi w ich przyszłym życiu zawodowym. Podkreślono również znaczenie egzaminu DSD w polskim systemie edukacji. Konferencja była również doskonałą okazją do wymiany zdań i doświadczeń.

Zwieńczeniem spotkania było wręczenie dyrektorom szkół zaświadczeń pozwalających na przeprowadzenie egzaminu DSD w bieżącym roku szkolnym. Taki certyfikat otrzymał również pan dyrektor Dominik Żyła.

Przypomnijmy, że w Publicznym Gimnazjum w Nowinach klasa z rozszerzonym programem języka niemieckiego istnieje od roku 2009, a opiekę nad uczniami sprawują nauczycielki języka niemieckiego: pani Agnieszka Miszczyk oraz pani Wioletta Huiskens. Nasi gimnazjaliści uczą się języka niemieckiego w wymiarze 6 godzin tygodniowo w małych grupach. Uczestniczą m.in. w zajęciach z native speakerami, wyjeżdżają na kilkutygodniowe, wakacyjne stypendia do Niemiec, realizują ciekawe projekty oraz zwiedzają kraje niemieckojęzyczne. Uczniowie są doskonale przygotowani do egzaminu gimnazjalnego oraz odnoszą znaczące sukcesy w Wojewódzkim Przedmiotowym Konkursie z Języka Niemieckiego organizowanym przez Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty. W pięcioletniej historii klasy możemy poszczycić się aż 7 laureatami oraz 4 finalistami wspomnianego konkursu. Do grona laureatów dołączyła w tym roku Aleksandra Święcka, a poczet finalistów zasilił Andrzej Lisowski.

 

Kalendarz

Gmina
Sitkówka-Nowiny


Projekt i realizacja: RED9.pl