Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja

Przydatne linki

Polecamy

Gmina Sitkówka-Nowiny

Gmina
Sitkówka-Nowiny

Szukaj w serwisie:
28-11-2018

Witamy!

Zapraszam Państwa do gminy Sitkówka-Nowiny.

Szanowni Państwo,

Gmina Sitkówka-Nowiny to miejsce niezwykle atrakcyjne nie tylko do życia, ale również do prowadzenia działalności gospodarczej. To również idealne miejsce do spędzania wolnego czasu i uprawiania turystyki zarówno pieszej, jak i rowerowej, czy też kajakowej.

Nasza gmina od lat zaliczana jest do najlepszych w Polsce. To gmina z ogromnym potencjałem dla inwestorów. Z roku na rok jakość życia tutejszych mieszkańców jest coraz lepsza. Blisko stuprocentowe skanalizowanie i zwodociągowanie, nowe drogi, chodniki i oświetlenie, a także wysoki poziom szkolnictwa oraz ciągły rozwój rekreacji i turystyki – to walory, które stale są doceniane w licznych rankingach.

Dodatkowym atutem gminy Sitkówka-Nowiny są liczne bogactwa naturalne. To  dzięki nim prężnie rozwija się tu działalność jednych z największych w Europie i na świecie zakładów przemysłu cementowo-wapienniczego: Dyckerhoff Polska, ZPW Trzuskawica oraz Lafarge Kruszywa i Beton.

Liczne urokliwe miejsca w gminie Sitkówka-Nowiny, będące wynikiem procesów geologicznych trwających setki milionów lat, są nie lada gratką dla amatorów piękna przyrody. Obszar ten jest prawdziwym rajem dla miłośników geologii, studentów i uczniów szkół górniczych, a także kolekcjonerów skamieniałości i minerałów. Bogactwa gminy można oglądać przemierzając liczne szlaki turystyczne oraz ścieżki geologiczne i przyrodnicze. Tutejsze tereny zachęcają do uprawiania turystyki rodzinnej, pieszej, rowerowej i kajakowej, po której można się zrelaksować w parku wodnym „Perła” w Nowinach, gdzie znajduje się wiele atrakcji, między innymi: zjeżdżalnie, baseny z hydromasażami, sauna parowa oraz sauna infrared, jacuzzi z wodą borowinową lub solankową, czy przeszklona „Grota Solna” z widokiem na basen.

Bezpośrednie sąsiedztwo Kielc sprawia, że warto nas odwiedzić i poznać walory gminy Sitkówka-Nowiny. Serdecznie Państwa zapraszam.

 

Sebastian Nowaczkiewicz

Wójt Gminy Sitkówka-Nowiny

 

O Gminie Sitkówka-Nowiny

 

Gmina Sitkówka-Nowiny została powołana 1 stycznia 1974 roku przez Wojewódzką Radę Narodową w Kielcach. To jedna z najbardziej uprzemysłowionych gmin regionu kieleckiego. Położona jest w zachodniej części Gór Świętokrzyskich i stanowi centrum tzw. „Białego Zagłębia”. Jej długość wynosi ok. 13 km, natomiast szerokość ok. 3 km. Obejmuje obszar o powierzchni 45,6 km2, z czego 19,03 km2 stanowią lasy i grunty leśne. Gmina Sitkówka-Nowiny graniczy z następującymi gminami: Piekoszów, Kielce, Chęciny, Morawica. Zgodnie z nowym podziałem administracyjnym należy do powiatu kieleckiego.

Gmina posiada status gminy wiejskiej i składa się z pięciu sołectw: Bolechowice, Kowala, Szewce-Zawada, Wola Murowana, Zgórsko-Zagrody oraz miejscowości Nowiny, Sitkówka, Trzcianki oraz Słowik.

Według danych z Urzędu Gminy na dzień 31 grudnia 2014 roku Gmina Sitkówka-Nowiny liczyła 7559 mieszkańców. Średnia gęstość zaludnienia na koniec 2014 r. wg GUS wynosiła 168 osób/km2.

Niewątpliwą zaletą gminy Sitkówka-Nowiny jest jej bezpośrednie położenie przy szlakach komunikacji krajowej i międzynarodowej, co jest niezwykle istotne w obszarze przemysłowym. Dodatkowym atutem jest kompleksowa sieć instytucji infrastrukturalnych. Gmina posiada: urzędy, ośrodki zdrowia, bank, urzędy pocztowe, dom pomocy społecznej, placówki oświatowe, obiekty sportowo-rekreacyjne, obiekty użyteczności publicznej oraz jednostki bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Teren gminy charakteryzuje się rzeźbą skalistych pasm i rozdzielających je dolin. Przez jej obszar ciągnie się Pasmo Zgórskie z Górą Patrol o wysokości 388 m n.p.m., Pasmo Posłowickie z Górą Biesak o wysokości 381 m n.p.m., a także Grzbiet Bolechowicki z Czerwoną Górą o wysokości 328 m n.p.m. Dzięki temu gmina Sitkówka- Nowiny posiada znakomite walory turystyczne.

 

 

Kalendarz

Gmina
Sitkówka-Nowiny


Projekt i realizacja: RED9.pl