Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja

Przydatne linki

Polecamy

Gmina Sitkówka-Nowiny

Gmina
Sitkówka-Nowiny

Szukaj w serwisie:

ZASADY POSTĘPOWANIA LUDNOŚCI W PRZYPADKU WYSTĄPIENIA

INTENSYWNYCH OPADÓW ŚNIEGU LUB NISKICH TEMPERATUR

W związku z pojawieniem się niskich temperatur zwracam się do Państwa z apelem o szczególną czujność i wrażliwość w stosunku do ludzi bezdomnych oraz wszystkich tych, którzy mogą mieć problemy z poruszaniem się, w szczególności osób starszych. Żadna ofiara zasłabnięcia na mrozie nie może pozostać bez pomocy. Nasza natychmiastowa reakcja może zapobiec śmierci z powodu wychłodzenia.

W razie dostrzeżenia osoby potrzebującej pomocy należy zadzwonić pod numer alarmowy 112 bądź bezpośrednio powiadomić odpowiednie służby:

 • Policja – nr 997
 • Pogotowie ratunkowe – nr 999

Zimą na drogach mamy trudne warunki, mało widoczni piesi wolniej przechodzą przez śliską jezdnię, a droga hamowania pojazdu znacznie się wydłuża. Z policyjnych statystyk wynika, że jest to czas wzrostu liczby kolizji i wypadków, również tych najtragiczniejszych w skutkach. Wszystkim użytkownikom dróg po raz kolejny przypominamy zasady bezpiecznego podróżowania zimą. Łamiąc przepisy i nie dostosowując prędkości do warunków drogowych narażamy się nie tylko na straty finansowe przez mandat, ale przede wszystkim na zagrożenia dla zdrowia lub życia własnego, członków swojej rodziny, a także innych użytkowników dróg.

Zwracamy się z prośbą do wszystkich aby zachowali szczególną ostrożność podczas przemieszczania  się po drogach i chodnikach, nawet odśnieżony teren może być śliski i niebezpieczny.

Przypominamy również o obowiązkach właścicieli nieruchomości w zakresie utrzymania czystości na chodnikach położonych wzdłuż nieruchomości, które  określone są w art. 5 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz w regulaminie utrzymania czystości i porządku w gminie (uchwała Rady Gminy nr XXIX/241/13 z 27 marca 2013 r.). Właściciel nieruchomości jest zobowiązany do "uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uważa się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego, położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Należy zwrócić uwagę, że obowiązek sprzątania chodnika  dotyczy wszystkich właścicieli nieruchomości, bez względu na ich przeznaczenie i sposób użytkowania. Nie ma zatem znaczenia, czy działka granicząca z chodnikiem jest zabudowana, czy nie, czy właściciel mieszka na posesji, czy nie, oraz czy nieruchomość ma charakter mieszkalny lub inny (np. handlowy lub usługowy).

Długotrwałe, intensywne opady śniegu, potęgowane mrozem mogą również w znaczny sposób obciążać dachy i inne płaskie powierzchnie na budynkach. Spowodowane w ten sposób niebezpieczeństwo zagraża zarówno ludziom znajdującym się wewnątrz budynków, jak i przypadkowym przechodniom. Apeluje zatem do właścicieli nieruchomości bądź ich zarządców, aby regularnie odśnieżali dachy oraz usuwali zwisające z nich sople.

ZAPAMI Ę TAJ !

 1. W czasie opadów pozostań w domu.
 2. Jeżeli musisz wyjść na zewnątrz ubierz się w ciepłą odzież wielowarstwową i powiadom kogokolwiek o docelowym miejscu podróży oraz o przewidywanym czasie dotarcia na miejsce przeznaczenia.
 3. Zachowaj ostrożność poruszając się po zaśnieżonym i oblodzonym terenie, zwróć uwagę na zwisające sople, zwały śniegu na dachach budynków, itp.

Jazda samochodem w zimie:

 1. Sprawdź następujące elementy twojego samochodu: akumulator, płyn chłodzący, wycieraczki i płyn do spryskiwaczy szyb, układ zapłonowy, termostat, oświetlenie pojazdu, światła awaryjne, układ wydechowy, układ ogrzewania, hamulce, odmrażacz, poziom oleju (jeśli jest taka potrzeba, wymień na olej zimowy).
 2. Załóż zimowe opony i upewnij się, czy mają odpowiedni bieżnik. Uniwersalne opony radialne zazwyczaj nadają się do większości warunków zimowych. Jednakże, przepisy w niektórych krajach wymagają stosowania opon z łańcuchami lub opon śniegowych z kolcami.  
 3. Miej przygotowaną skrobaczkę do szyb oraz narzędzie do usuwania śniegu.
 4. Utrzymuj co najmniej połowę pojemności zbiornika paliwa w czasie zimy.
 5. Słuchaj komunikatów radiowych o aktualnych warunkach drogowych.
 6. Ubieraj się ciepło. Noś odzież wielowarstwową, lekko dopasowaną.
 7. Miej w swoim samochodzie: migające światło przenośne z zapasowymi bateriami, apteczkę pierwszej pomocy oraz niezbędne leki, śpiwór lub koc, torby plastikowe (do celów sanitarnych), zapałki, małą łopatkę – saperkę, podręczne narzędzia, przewody do rozruchu silnika, łańcuchy lub siatki do opon, jaskrawo kolorową tkaninę do użycia jako flagi sygnalizacyjnej.

Jeśli utknąłeś w drodze:

 1. Pozostań w samochodzie. Nie szukaj sam pomocy, chyba że pomoc jest widoczna w odległości  100m.
 2. Umocuj na antenie lub dachu samochodu jaskrawą część ubrania (najlepiej koloru czerwonego) tak, aby widoczna była dla ratowników.
 3. Użyj wszelkich dostępnych środków do poprawienia izolacji samochodu.
 4. Uruchamiaj silnik co godzinę na 10 minut. W czasie pracy silnika włącz ogrzewanie oraz zewnętrzne światła samochodu.
 5. Zachowaj ostrożność z uwagi na trujące działanie tlenku węgla w spalinach. Utrzymuj rurę wydechową wolną od śniegu oraz dla wentylacji lekko uchyl okna.
 6. Zwracaj uwagę na oznaki odmrożeń lub wychłodzenia organizmu. Wykonuj lekkie ćwiczenia dla utrzymania krążenia krwi. Od czasu do czasu klaskaj w dłonie, wykonuj wymachy ramionami. Staraj się nie przebywać w jednej pozycji zbyt długo.
 7. Jeśli w samochodzie jest więcej niż jedna osoba, należy spać kolejno, na zmianę.
 8. Dla utrzymania ciepła osoby powinny zgromadzić się koło siebie.
 9. Unikaj zbędnego lub nadmiernego wysiłku. Zimne otoczenie powoduje dodatkowe obciążenie dla serca. Nadmierny wysiłek, taki jak odgarnianie śniegu albo pchanie samochodu może spowodować zdrowotne dolegliwości.

 

Kalendarz

Gmina
Sitkówka-Nowiny


Projekt i realizacja: RED9.pl