Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja

Przydatne linki

Polecamy

Gmina Sitkówka-Nowiny

Gmina
Sitkówka-Nowiny

Szukaj w serwisie:

Zadaj pytanie

Pytanie do Wójta

Progi zwalniające
 • Autor: Mieszkaniec
 • Data: Jan 15, 2019
 • Miejscowość: Trzcianki

Witam, Mam pytanie odnoście 2 progów zwalniających w miejscowości Trzcianki. Czy jest w planach jakaś ich modernizacja/wymiana? Progi są dość "agresywne" bo nawet przy bardzo wolnym przejechaniu wyraźnie słychać zawieszenie. Są bezsensownie rozmieszczone od krawędzi do krawędzi jezdni. Nie ma możliwości ominięcia/zminimalizowania wybijania zawieszania przy przejeździe, nie jest to nawet możliwe przy jeździe rowerem/skuterem by nie najechać na próg. Jeżdżę tamtędy co najmniej kilka razy dziennie i jest to strasznie irytujące i nie pozostające obojętne na kondycję zawieszenia samochodów mieszkańców. Ja rozumiem kwestie bezpieczeństwa, sam mam 2-kę małych dzieci, ja rozumiem i popieram umieszczanie takich progów przy szkołach, przedszkolach czy miejscach o dużym natężeniu ruchu pieszych, ale na litość tam są szczere pola po jednej stronie i las po drugiej. Jeśli już muszą być w tak bezsensownym miejscu to już w ogóle nie rozumiem, czemu nie są wykonane w formie mniej inwazyjnej, umożliwiającej minięcie ich "okrakiem" przy wolnej jeździe jak jest to wykonane w wielu innych miejscach. Proszę informację czy jest możliwe zrobienie coś z tym "problemem".

Szanowny Panie,

Progi zwalniające w miejscowości Trzcianki zostały zamontowane na prośbę mieszkańców. Zabezpieczają zlokalizowane między nimi przejście dla pieszych. Są to progi dopuszczone do montażu i posiadające odpowiednie atesty. Pański „problem” stanowi świadectwo, iż spełniają bardzo dobrze swoją funkcję, a postulat montażu progów możliwych do „ominięcia” czy „minięcia” wydaje się co najmniej nieprzemyślany.

Sebastian Nowaczkiewicz

przychodnia zdrowia
 • Autor: urszula trzcińska
 • Data: Jan 7, 2019
 • Miejscowość: sitkówka

Dlaczego pomimo tylu kosztów remontu przychodni w sitkówce Sanepid zamknął działalność tejże.Kiedy możemy spodziewać się otwarcia tej tak ważnej dla wielu obywateli poradni?

Szanowna Pani

Budynek w Sitkówce w którym zlokalizowana jest filia SPZOZ w Nowinach poddany był termomodernizacji jako stanowiący własność Gminy Sitkówka – Nowiny. Prace termomodernizacyjne przeprowadzone zostały z uwagi na możliwość pozyskania na ten cel środków dofinansowania unijnego w wysokości 85% wartości prac. Ogółem koszty wyniosły około 160 000,00 zł., z czego właśnie 85% pokryły środki zewnętrzne. Remont nie był tym samym prowadzony jako dedykowany pod kątem działalności stricte zdrowotnej w obiekcie.

Kontrola Sanepidu dotyczyła natomiast spełniania warunków dla działalności zdrowotnej wewnątrz budynku. Aktualnie konieczne do poniesienia nakłady zgodnie z wytycznymi Sanepidu są weryfikowane co do ich wartości. W zależności od wysokości nakładów w świetle faktycznego zakresu świadczonych przez filię usług medycznych, rozważana będzie kwestia dalszego funkcjonowania placówki. 

Sebastian Nowaczkiewicz

Dofinansowania
 • Autor: Mieszkaniec gminy
 • Data: Dec 18, 2018
 • Miejscowość: Bolechowice

Witam Pana Wójta jak wiadomo gmina chce walczyc ze smogiem i oferujecie dofinansowania do piecy gazowych i moje pytanie dlaczego narzucacie czym ogrzewac dom. Przecież nie kazdego może stać na rachunki za ten gaz. Są przecież piece V generacji pelet i ekogroszek ale do nich juz nie ma dofinansowania dlaczego.

Szanowny Panie

Na ostatniej Sesji Rady Gminy w dniu 27  grudnia 2018 r. przyjęto REGULAMIN UDZIELANIA DOTACJI CELOWEJ Z BUDŻETU GMINY SITKÓWKA-NOWINY NA DOFINANSOWANIE INWESTYCJI POLEGAJĄCYCH NA WYMIANIE ŹRÓDEŁ CIEPŁA W CELU OGRANICZENIA EMISJI I ZANIECZYSZCZEŃ POWIETRZA NA TERENIE GMINY SITKÓWKA-NOWINY.

Zgodnie z § 2 Regulaminu, w miejscach w których nie jest możliwe podłączenie do sieci gazowej w 2019 r. dofinansowaniu podlega realizacja przedsięwzięć związanych z wymianą źródła ciepła z paliwa stałego na węgiel lub pellet - kocioł na paliwo stałe (węgiel lub pellet) musi spełniać wymogi co najmniej 5-tej klasy normy europejskiej EN 303-5:2012 lub nowszej. Przyjęte rozwiązanie determinuje cel programu, jakim jest zminimalizowanie szkodliwego wpływu na środowisko emisji gazów powstałych w procesie spalania paliw stałych. Gaz jest pod względem tej emisji niewątpliwie paliwem najbardziej ekologicznym.

Sebastian Nowaczkiewicz

ul. Kwarcytowa
 • Autor: mieszkaniec ul. Kwarcytowa
 • Data: Dec 12, 2018
 • Miejscowość: Szewce

Szanowny Panie Uprzejmie zapraszam na przejażdżkę swoim samochodem prywatnym przez ul. Kwarcytową w Szewcach. Droga gminna jest w bardzo złym stanie, a na spotkaniu w Szewcach przed wyborami obiecał Pan, że tematem złego stanu drogi zajmie się niezwłocznie. Niestety do dzisiaj nic się nie zmieniło. Pozdrawiam i liczę na to, że w 2019r. ul. Kwarcytowa będzie wykonana według projektu.

Szanowny Panie

Przetarg na modernizację ul. Kwarcytowej w Szewcach został ogłoszony. Zgodnie z warunkami umowy realizacja zadania przewidziana została do dnia 31 lipca 2019 r.

Sebastian Nowaczkiewicz

Komunikacja miejska
 • Autor: Piotr Kowalski
 • Data: Dec 6, 2018
 • Miejscowość: Zgórsko, Szewce, Zawada

Szanowny Panie, Chciałbym zwrócić się z pytaniem czy istniałaby finansowa możliwość, aby nasza jedyna linia 19 na ostatnim kursie w kierunku Bolechowic wariantem przejeżdżałaby przez miejscowości Zgórsko, Szewce i Zawada? Zapytania nie kieruję do ZTM, bo najpierw Gmina musi wyjść z inicjatywą, co jak większość osób wie wiąże się również z kosztami ze strony Urzędu. Nie muszę tłumaczyć, że część ludzi pracuje w Kielcach na przykład na drugą zmianę i musi liczyć się z kilkukilometrową podróżą do domu piechotą ewentualnie ma możliwość, aby ktoś podjechał. Pomijając kwestie logistyczne zachęciłoby to do korzystania z komunikacji miejskiej w tej części Gminy - nie ma co ukrywać, że ilość kursów nie jest zatrważająca. Dodam, że na naszą linię w godzinach wieczornych najczęściej bez potrzeby kierowane są autobusy wielkopojemne tj. przegubowe co generuje dodatkowe koszta za każdy wozokilometr. Linia po 19 obsługiwana jest zawsze przez dwa Solarisy Urbino 18, które proszę mi uwierzyć naprawdę nie są wcale użyteczne. Przez taką ewentualną oszczędność (w założeniu, że na brygady wieczorne zmieniono autobusy przegubowe na standardowe) dla gminy nie wiązałoby się to z żadnymi kosztami, aby taki wariantowy kurs przez w/w miejscowości dołożyć. ZTM po zmianach w strukturach władzy w Kielcach stał się bardziej liberalny jeżeli chodzi o zmiany, a na pewno te przegubowce byłyby bardziej przydatne w centrum.

Szanowny Panie

W odpowiedzi na Pana zapytanie w sprawie możliwości wjeżdżania ostatniego autobusu linii nr 19 w kierunku Bolechowic do miejscowości Zawada, informuję że w dniu 27.12.2018r., Urząd Gminy Sitkówka-Nowiny zwrócił się pisemnie do Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach z prośbą o rozpatrzenie możliwości wjazdu linii  nr 19 z kierunku Kielce (Zagórska) – Bolechowice do miejscowości Zgórsko, Szewce, Zawada. Wnioskowany wariant dotyczy kursu o godz. 22:16, który w dotychczasowej wersji dojeżdża tylko do Bolechowic bez wjazdu do miejscowości Szewce i Zawada. Ponadto, Urząd Gminy Sitkówka-Nowiny zasugerował rozpatrzenie zmiany rodzaju autobusów obsługujących  wieczorne kursy  na linii nr 19 z autobusów przegubowych, które nie są w pełni zapełnione, na autobusy standardowe co mogłoby wpłynąć na obniżenie kosztów utrzymania linii. Oczekujemy na odpowiedź zwrotną ZTM Kielce.

Sebastian Nowaczkiewicz

sklep
 • Autor: mieszkanka kowali
 • Data: Dec 4, 2018
 • Miejscowość: kowala

panie wójcie słyszałam ostatnio że w nowinach ma być postawiony sklep Biedronka czy to jest prawda czy plotka. prosze o szybką odpowiedź

Szanowna Pani,

W odpowiedzi na pytanie informuję, że według informacji posiadanych przez Urząd Gminy Sitkówka-Nowiny, dnia 26.10.2018r. Starosta Kielecki wydał dla Inwestora Decyzję Nr 2064/2018, znak: B-I.6740.75.44.2018, zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą pozwolenia na budowę pasażu handlowego wraz z towarzyszącą infrastrukturą na działkach oznaczonych nr ewid. 459/13, 459/14, 459/15, 459/16, 459/17, 458/17, 458/18 położonych w obrębie geodezyjnym Zagrody, w miejscowości Nowiny w Gminie Sitkówka Nowiny.

Wymienione wyżej działki obejmują teren w msc. Nowiny, przy ul. Przemysłowej, pomiędzy zabudową mieszkaniową msc. Zgórsko, a terenem Parafii Rzymsko-Katolickiej p.w. Chrystusa Odkupiciela w Nowinach.

Według posiadanych przeze mnie informacji, w pasażu handlowym objętym w.w. pozwoleniem na budowę, zlokalizowane mają być najprawdopodobniej sklepy sieci handlowych: BIEDRONKA, ROSSMAN, PEPCO. Bardziej szczegółowe i aktualne informacje dotyczące rodzaju działalności handlowej i planowanego terminu realizacji budowy pasażu handlowego, należy uzyskać u Inwestora, którym jest firma News Inwestments sp. z o.o. sp. komandytowa, z siedzibą w Piekoszowie, ul. Czarnowska 54, 26-065 Piekoszów.   

 Sebastian Nowaczkiewicz

Smog
 • Autor: Piotr Wawrzycki
 • Data: Nov 28, 2018
 • Miejscowość: Trzcianki

Witam! Mam pytanie w temacie smogu. Na terenie Naszej gminy uważam że nie jest rozwiązany temat palenia w piecach "byle czym". Stawiam Naszą Gminę za przykład i otwarcie mówię o ty w całej Polsce. Nie podoba mi się jedynie jedna rzecz - czym niektórzy mieszkańcy palą w piecach domowych. Co Pan Wójt ma zamiar zrobić w tym temacie (np jakieś kontrole w okresie zimowym), aby zaniechać tego strasznego przyzwyczajenia, które Nam wszystkim szkodzi na zdrowiu?

Szanowny Panie,

W odpowiedzi na pytanie z dnia 28.11.2018 r. informuję, że gmina Sitkówka-Nowiny prowadzi kampanię edukacyjno-informacyjną dotyczącą problemu niskiej emisji. W ramach kampanii rozdawane są broszury informacyjne, przeprowadzono również cykl spotkań z mieszkańcami, w trakcie których informowano o szkodliwości spalania w przydomowych kotłowniach złej jakości paliw, a także odpadów. Mówimy o konsekwencjach z tym związanych, w tym również sankcjach karnych grożących za spalanie odpadów. Mieszkańcy informowani są o możliwości pozyskania wsparcia finansowego zarówno z programów gminnych jak i rządowych, dzięki którym mogą zmienić źródło ciepła na takie, które nie powoduje szkodliwej, nadmiernej emisji.

Ponadto również w 2019 r. realizowany będzie program skierowany do osób fizycznych, polegający na udzieleniu dofinansowania do wymiany pieców i kotłów centralnego ogrzewania na kotły gazowe (gaz ziemny) oraz kotły na paliwo stałe V generacji. W ramach działania 3.1 RPOWŚ 2014-2020 ‑ projekty parasolowe gmina Sitkówka-Nowiny realizuje program dofinansowania do zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych dla kilkudziesięciu gospodarstw domowych. Działania takie pomagają znacząco zmniejszyć emisję szkodliwych zanieczyszczeń powstających w trakcie spalania w przestarzałych domowych instalacjach złej jakości paliw.

Kontrole palenisk domowych prowadzone są każdorazowo na zgłoszenie, natychmiast i bez zbędnej zwłoki. Z uwagi na brak straży gminnej korzystamy z pomocy policji. Zgłoszenia podejrzenia spalania odpadów kierowane są przez mieszkańców również do policji i na numer alarmowy 112. Policja przeprowadza kontrole zwłaszcza poza godzinami pracy urzędu gminy. Świadomość mieszkańców dotycząca zasad zdrowego i ekologicznego spalania paliw w kotłach i piecach domowych systematycznie rośnie, jednak konieczne jest dalsze informowanie i edukowanie w tym zakresie, ponieważ stare przyzwyczajenia bardzo trudno jest wykorzenić. Jest to praca, którą należy prowadzić nieustannie, przez kolejne lata i taki plan działania przyjęła gmina Sitkówka-Nowiny.

Sebastian Nowaczkiewicz

pedjatrzy
 • Autor: mieszkanka mama
 • Data: Nov 20, 2018
 • Miejscowość: Nowiny

dzień dobry panie wójcie mam nietypowe pytanie dlaczego w naszej przychodni brakuje pediatrów i nie można wykonać szczepionek w wyznaczonym przez panią która szczepi terminie proszę o szybką odpowiedź jak jest tak mało pediatrów może by zatrudnić pediatrę która by się zajmowała tylko szczepieniem dzieci i wydłużyć czas szczepień nie tylko trzy dni po parę godzin tylko przez cały tydzień tym bardziej że w tym roku urodziło się bardzo dużo dzieci w naszej gminie.

Szanowna Pani,

Na dzień dzisiejszy zatrudnionych w przychodni jest 3 pediatrów. Do dnia 14.12.2018 roku Pani Katarzyna Wójcicka przebywa na urlopie związanym z realizowaną specjalizacją pulmonologiczną. Pani Mirosława Rodzoś przebywa na zwolnieniu lekarskim. Pani Paulina Steckiewicz pracuje w wyznaczonych dniach.

Do końca roku zatrudniono pediatrę Pana Tomasza Łęczyckiego. W zastępstwie w gabinecie pediatrycznym pracuje także Pani Agnieszka Toczek-Wasiak. Dzieci przyjmowane są także przez lekarza rodzinnego Panią Idalię Kawecką.

Szczepienia staramy się realizować w wyznaczonych terminach. Ewentualne zmiany i niedogodności są tymczasowe i pracujemy nad tym aby usprawnić pracę gabinetu lekarza dla dzieci zdrowych.

Sebastian Nowaczkiewicz

Internet w gimnazjum
 • Autor: Paweł
 • Data: Sep 25, 2018
 • Miejscowość: Szewce

Witam W ostatnim czasie dotarła do mnie niepokojąca informacja że w budynku gimnazjum nie ma internetu (we wszystkich salach lekcyjnych). W tym roku szkolnym mój syn uczęszcza do klasy szóstej i zgodnie z wszelkimi ustaleniami mają zajęcia w tym budynku stąd zainteresowanie tematem. Proszę o wyjaśnienie czy to faktycznie prawda, a jeśli prawda to jak to jest możliwe że w tak dobrze prosperującej gminie uczniowie i nauczyciele nie mają dostępu do internetu podczas lekcji ?!

Szanowny Panie,

W odpowiedzi na Pana pytanie informuję, że w budynku ZSP w Nowinach internet jest dostępny na komputerach w każdej sali lekcyjnej, w salach informatycznych. Przerwy w dostawie internetu mogła się zdarzyć jednorazowo, ze względu na awarię techniczną. Na stan wiedzy jaki posiadam obecnie internet w budynku działa bez zarzutu. Jednocześnie informuję, że dzieci mają dostęp do internetu jedynie w bibliotece, świetlicy i  sali informatycznej podczas lekcji. Uczniom nie jest udostępniany dostęp do internetu a korzystanie z urządzeń mobilnych jest na lekcjach zabronione. Wynika to z regulacji obowiązujących w szkole.

Sebastian Nowaczkiewicz

PSZOK
 • Autor: Mieszkaniec
 • Data: Aug 27, 2018
 • Miejscowość: Nowiny

Witam, Czy do PSZOK mogę przywieźć odpady powstałe podczas remontu domu? Niewielka ilość ścinków płyt styropianowych (spakowane w foliowe worki), kilka arkuszy starej papy w rolkach, oraz ok 100 kg gruzu. Pozdrawiam.

Szanowny Panie

W odpowiedzi na Pana pytania informuję:

Zgodnie z uchwałą Rady Gminy Sitkówka-Nowiny nr RG XI/103/15 z dnia 28 września 2015 r. w PSZOK przyjmowane są następujące odpady:

 • papier i tektura,
 • szkło,
 • tworzywa sztuczne i metal,
 • odpady wielomateriałowe (opakowania po żywności),
 • odpady biodegradowalne (w workach),
 • zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (tylko kompletny, sprzęt zdekompletowany nie będzie przyjmowany),
 • meble i inne odpady wielkogabarytowe,
 • przeterminowane leki,
 • chemikalia,
 • zużyte akumulatory, baterie i ogniwa,
 • zużyte opony (jednorazowo nie więcej niż 4 szt.),
 • odpady remontowe powstałe w wyniku prac niewymagających pozwolenia na budowę, niepodlegających obowiązkowi zgłoszenia do starostwa powiatowego (jednorazowo nie więcej niż 200 kg),
 • popiół.

PSZOK przyjmuje wyłącznie odpady posegregowane i wolne od zanieczyszczeń.

Odpady niebezpieczne przyjmowane są jedynie w  oryginalnych opakowaniach z etykietą pozwalającą na identyfikację zawartości.

Odpady wymagające opakowania przyjmowane są wyłącznie w szczelnych pojemnikach.

Odpady powinny być dostarczone w takiej formie, aby możliwa była ich identyfikacja i wyładowanie bez konieczności użycia specjalistycznego sprzętu.

Odpady przyjmowane są do PSZOK nieodpłatnie od mieszkańców  nieruchomości z terenu gminy Sitkówka-Nowiny. Nieodpłatne przyjęcie dostarczonych odpadów odbywa się po wcześniejszym okazaniu dowodu tożsamości, ostatniego dowodu wniesienia  opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych (...).

Do PSZOK nie są przyjmowane następujące odpady:

 • inne niż wymienione powyżej a także:
 • odpady w ilościach wskazujących na pochodzenie z innego źródła niż gospodarstwo domowe, zwłaszcza jeśli ze względu na ilość lub specyfikę dostarczonych odpadów zachodzi podejrzenie, że mogą pochodzić z działalności gospodarczej,
 • odpady nieprawidłowo zabezpieczone,
 • odpady niemożliwe do zidentyfikowania,
 • odpady nieposegregowane,
 • odpady zawierające azbest, papę, styropian i wełnę mineralną.

Odpady takie należy zagospodarować we własnym zakresie, na własny koszt, zlecając ich odbiór  jednej z firm posiadających zgodę Wójta Gminy Sitkówka-Nowiny na odbiór odpadów komunalnych z terenu gminy. Rejestr tych przedsiębiorców (RDR) znajdzie Pan/Pani na stronie internetowej gminy w zakładce dla mieszkańców/gospodarka odpadami/RDR lub w Urzędzie Gminy (pokój nr 33).

Sebastian Nowaczkiewicz

Trzuskawica
 • Autor: Łukasz Róząk
 • Data: Aug 10, 2018
 • Miejscowość: Sitkówka

Witam, proszę o informację co wykazała kontrola WIOŚ odnośnie nadmiernego zapylenia ZPW Trzaskawica ?

Szanowny Panie.

W związku z pytaniem dotyczącym przeprowadzonej kontroli przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Kielcach w firmie Trzuskawica S.A., informuję, że w/w organ nie przekazuje nam harmonogramu kontroli i protokołów pokontrolnych z przeprowadzonych czynności. Jeżeli taka kontrola miała miejsce w Zakładzie Trzuskawica, Urząd Gminy wystąpi do WIOŚ w Kielcach o przekazanie kopii przedmiotowego protokołu lub informację o ewentualnych zaleceniach pokontrolnych dla firmy. Jeżeli do Urzędu Gminy lub bezpośrednio do mnie wpływają interwencje w sprawie uciążliwości przedmiotowego Zakładu na bieżąco je realizujemy, ze względu na fakt, iż zdrowie moich mieszkańców jest dla mnie bardzo ważne. W związku z powyższym podjąłem już odpowiednie kroki, aby w miarę możliwości ograniczyć te uciążliwości.

Sebastian Nowaczkiewicz


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

Kalendarz

Gmina
Sitkówka-Nowiny


Projekt i realizacja: RED9.pl