Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja

Przydatne linki

Polecamy

Gmina Sitkówka-Nowiny

Gmina
Sitkówka-Nowiny

Szukaj w serwisie:

Zadaj pytanie

Pytanie do Wójta

Składowisko chemiczne przy ul. Perlowej
 • Autor: Adam
 • Data: Aug 1, 2019
 • Miejscowość: Nowiny

Witam Panie wojcie Jestem mieszkańcem nie opodal osiedla budynków socjalnych i w związku z tym iż chciałbym zapytać czy skladowisko chemikaliów będzie usunięte. Przejeżdżam tamtędy bardzo często rowerem i smród wydobywajacy się z tamtąd jest nie do wytrzymania. Tam by wystarczyła iskra żeby nie tylko skladowisko ale również tamtejsze osiedle splonelo. Z poważaniem mieszkaniec

Szanowny Panie,

w odpowiedzi na pytanie z dnia 1 sierpnia br. informuję, ze za nadzór nad odpadami magazynowanymi na placu przy ul. Perłowej odpowiada Starostwo Powiatowe w Kielcach jako organ odpowiedzialny za wydanie zgody na magazynowanie odpadów na tej nieruchomości, jak również kontrolę nad podmiotem, który tę działalność prowadził.
Z informacji uzyskanych od Starostwa Powiatowego w Kielcach, będących w posiadaniu Urzędu Gminy Sitkówka-Nowiny wynika, że w stosunku do ich posiadacza prowadzona jest skuteczna egzekucja, a w przypadku nieusunięcia odpadów przez ich posiadacza, odpady zostaną usunięte przez Starostwo Powiatowe w Kielcach.
W celu uzyskania dokładnych informacji proszę o kontakt ze Starostwem Powiatowym w Kielcach ul.
Wrzosowa 44, tel. 41 200 12 00, 41 200 12 08, fax 41 200 12 10.

 

Sebastian Nowaczkiewicz

Komary!!!
 • Autor: Beata M
 • Data: Jun 17, 2019
 • Miejscowość: Kowala

Panie Wójcie, czy planuje Pan uruchomić program/ y "odkomarzania" terenów gminnych? Chmary komarów, gryzą bardzo dotkliwie a ich ukąszenia powodują u niektórych zmiany uczuleniowe...Opryskiwanie pojedynczych posesji nic nie da jeśli te obok tego nie zrobią. Przydałyby się działania na większą skalę.

Szanowna Pani,

W odpowiedzi na Pani pytanie dotyczące odkomarzania, informuję, że Gmina Sitkówka-Nowiny nie będzie prowadzić oprysków przeciw komarom. Wykonanie oprysków związane jest z wydatkowaniem ogromnych środków finansowych, ze względu na fakt, że należałoby je wykonać kilka razy w sezonie, aby takie działanie przyniosło spodziewany efekt. Ponadto preparat przeznaczony na eliminację komarów działa szkodliwie na kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze. Osoby te nie powinny w tym czasie przebywać na zewnątrz. Oprysk przeciw komarom może także zaszkodzić niektórym owadom, m.in. pszczołom.

W związku z powyższym biorąc pod uwagę zdrowie naszych mieszkańców nie będziemy wprowadzać substancji chemicznych do środowiska.

Sebastian Nowaczkiewicz

Modernizacja wodociągu
 • Autor: Mieszkaniec Kowali
 • Data: Jun 14, 2019
 • Miejscowość: Kowala

Panie Wójcie, chciałbym zadać pytanie w kwestii trwających prac na Kowali dotyczących modernizacji wodociągu. Po pracach wodociągowych, kolejnym etapem jest przywrócenie pierwotnego ładu...tj. ułożenie chodnika z nowej nawierzchni kostki brukowej. Chciałem zapytać o krawężniki oddzielające chodnik od ulicy, w niektórych miejscach gdzie takowe "stare" krawężniki się "rozsypały" zostały wymienione na nowe, jednak w wielu miejscach układane są dotychczasowe krawężniki, które widać swoje już przeżyły i są bardzo nieestetyczne gdy widać kawałek nowych i potem stare... Pytanie dotyczy czy wszystkie krawężniki zostaną wymienione na nowe czy te stare zostaną wykorzystane i zostaną... ? Troszkę szkoda było by bo widać efekt pracy po ułożeniu chodnika z kostki i te stare krawężniki go psują :) Pozdrawiam serdecznie ! :)

Szanowny Panie,

W odpowiedzi na pytanie informuję, że zadanie inwestycyjne dotyczące przebudowy wodociągu w msc. Kowala i Kowala Mała realizowane jest przez Spółkę Wodociągi Kieleckie. Wykonawca robót ma w zakresie roboty dotyczące wymiany wodociągu i tylko odtworzenie nawierzchni chodnika do stanu pierwotnego. Wykonawca we własnym zakresie podjął decyzję, że odtworzenie nawierzchni chodnika wykona z nowej kostki brukowej, a nie z odzyskanych płytek chodnikowych, co obejmował zakres robót wymiany wodociągu. Natomiast nie objęta jest zakresem robót zadania wymiana krawężników drogowych. Wymiana krawężników, nawierzchni jezdni i ewentualne dalsze prace związane z poprawą nawierzchni chodnika, objęte będą zakresem planowanej przez Powiat Kielecki, przy udziale finansowym Gminy Sitkówka-Nowiny, przebudowy drogi powiatowej, której realizacja planowana jest po zakończeniu zadania przebudowy wodociągu. Zadanie dotyczące przebudowy drogi powiatowej objęte jest złożonym przez Powiat Kielecki wnioskiem o dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych, a rozpoczęcie jego realizacji nastąpi nie wcześniej niż w 2020r.  

Sebastian Nowaczkiewicz

Komary
 • Autor: Monika Przeworska
 • Data: Jun 11, 2019
 • Miejscowość: Trzcianki

Dzień dobry,mam pytanie dotyczące odkomarzaniaw naszej gminie.Czy jest szansa na opryski przeciw komaro w naszej okolicy(Trzcianki).? Pozdrawiam Monika

Szanowna Pani,

W odpowiedzi na Pani pytanie dotyczące odkomarzania, informuję, że Gmina Sitkówka-Nowiny nie będzie prowadzić oprysków przeciw komarom. Wykonanie oprysków związane jest z wydatkowaniem ogromnych środków finansowych, ze względu na fakt, że należałoby je wykonać kilka razy w sezonie, aby takie działanie przyniosło spodziewany efekt. Ponadto preparat przeznaczony na eliminację komarów działa szkodliwie na kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze. Osoby te nie powinny w tym czasie przebywać na zewnątrz. Oprysk przeciw komarom może także zaszkodzić niektórym owadom, m.in. pszczołom.

W związku z powyższym biorąc pod uwagę zdrowie naszych mieszkańców nie będziemy wprowadzać substancji chemicznych do środowiska.

Sebastian Nowaczkiewicz

Progi zwalniające
 • Autor: Mieszkaniec
 • Data: Jan 15, 2019
 • Miejscowość: Trzcianki

Witam, Mam pytanie odnoście 2 progów zwalniających w miejscowości Trzcianki. Czy jest w planach jakaś ich modernizacja/wymiana? Progi są dość "agresywne" bo nawet przy bardzo wolnym przejechaniu wyraźnie słychać zawieszenie. Są bezsensownie rozmieszczone od krawędzi do krawędzi jezdni. Nie ma możliwości ominięcia/zminimalizowania wybijania zawieszania przy przejeździe, nie jest to nawet możliwe przy jeździe rowerem/skuterem by nie najechać na próg. Jeżdżę tamtędy co najmniej kilka razy dziennie i jest to strasznie irytujące i nie pozostające obojętne na kondycję zawieszenia samochodów mieszkańców. Ja rozumiem kwestie bezpieczeństwa, sam mam 2-kę małych dzieci, ja rozumiem i popieram umieszczanie takich progów przy szkołach, przedszkolach czy miejscach o dużym natężeniu ruchu pieszych, ale na litość tam są szczere pola po jednej stronie i las po drugiej. Jeśli już muszą być w tak bezsensownym miejscu to już w ogóle nie rozumiem, czemu nie są wykonane w formie mniej inwazyjnej, umożliwiającej minięcie ich "okrakiem" przy wolnej jeździe jak jest to wykonane w wielu innych miejscach. Proszę informację czy jest możliwe zrobienie coś z tym "problemem".

Szanowny Panie,

Progi zwalniające w miejscowości Trzcianki zostały zamontowane na prośbę mieszkańców. Zabezpieczają zlokalizowane między nimi przejście dla pieszych. Są to progi dopuszczone do montażu i posiadające odpowiednie atesty. Pański „problem” stanowi świadectwo, iż spełniają bardzo dobrze swoją funkcję, a postulat montażu progów możliwych do „ominięcia” czy „minięcia” wydaje się co najmniej nieprzemyślany.

Sebastian Nowaczkiewicz

przychodnia zdrowia
 • Autor: urszula trzcińska
 • Data: Jan 7, 2019
 • Miejscowość: sitkówka

Dlaczego pomimo tylu kosztów remontu przychodni w sitkówce Sanepid zamknął działalność tejże.Kiedy możemy spodziewać się otwarcia tej tak ważnej dla wielu obywateli poradni?

Szanowna Pani

Budynek w Sitkówce w którym zlokalizowana jest filia SPZOZ w Nowinach poddany był termomodernizacji jako stanowiący własność Gminy Sitkówka – Nowiny. Prace termomodernizacyjne przeprowadzone zostały z uwagi na możliwość pozyskania na ten cel środków dofinansowania unijnego w wysokości 85% wartości prac. Ogółem koszty wyniosły około 160 000,00 zł., z czego właśnie 85% pokryły środki zewnętrzne. Remont nie był tym samym prowadzony jako dedykowany pod kątem działalności stricte zdrowotnej w obiekcie.

Kontrola Sanepidu dotyczyła natomiast spełniania warunków dla działalności zdrowotnej wewnątrz budynku. Aktualnie konieczne do poniesienia nakłady zgodnie z wytycznymi Sanepidu są weryfikowane co do ich wartości. W zależności od wysokości nakładów w świetle faktycznego zakresu świadczonych przez filię usług medycznych, rozważana będzie kwestia dalszego funkcjonowania placówki. 

Sebastian Nowaczkiewicz

Dofinansowania
 • Autor: Mieszkaniec gminy
 • Data: Dec 18, 2018
 • Miejscowość: Bolechowice

Witam Pana Wójta jak wiadomo gmina chce walczyc ze smogiem i oferujecie dofinansowania do piecy gazowych i moje pytanie dlaczego narzucacie czym ogrzewac dom. Przecież nie kazdego może stać na rachunki za ten gaz. Są przecież piece V generacji pelet i ekogroszek ale do nich juz nie ma dofinansowania dlaczego.

Szanowny Panie

Na ostatniej Sesji Rady Gminy w dniu 27  grudnia 2018 r. przyjęto REGULAMIN UDZIELANIA DOTACJI CELOWEJ Z BUDŻETU GMINY SITKÓWKA-NOWINY NA DOFINANSOWANIE INWESTYCJI POLEGAJĄCYCH NA WYMIANIE ŹRÓDEŁ CIEPŁA W CELU OGRANICZENIA EMISJI I ZANIECZYSZCZEŃ POWIETRZA NA TERENIE GMINY SITKÓWKA-NOWINY.

Zgodnie z § 2 Regulaminu, w miejscach w których nie jest możliwe podłączenie do sieci gazowej w 2019 r. dofinansowaniu podlega realizacja przedsięwzięć związanych z wymianą źródła ciepła z paliwa stałego na węgiel lub pellet - kocioł na paliwo stałe (węgiel lub pellet) musi spełniać wymogi co najmniej 5-tej klasy normy europejskiej EN 303-5:2012 lub nowszej. Przyjęte rozwiązanie determinuje cel programu, jakim jest zminimalizowanie szkodliwego wpływu na środowisko emisji gazów powstałych w procesie spalania paliw stałych. Gaz jest pod względem tej emisji niewątpliwie paliwem najbardziej ekologicznym.

Sebastian Nowaczkiewicz

ul. Kwarcytowa
 • Autor: mieszkaniec ul. Kwarcytowa
 • Data: Dec 12, 2018
 • Miejscowość: Szewce

Szanowny Panie Uprzejmie zapraszam na przejażdżkę swoim samochodem prywatnym przez ul. Kwarcytową w Szewcach. Droga gminna jest w bardzo złym stanie, a na spotkaniu w Szewcach przed wyborami obiecał Pan, że tematem złego stanu drogi zajmie się niezwłocznie. Niestety do dzisiaj nic się nie zmieniło. Pozdrawiam i liczę na to, że w 2019r. ul. Kwarcytowa będzie wykonana według projektu.

Szanowny Panie

Przetarg na modernizację ul. Kwarcytowej w Szewcach został ogłoszony. Zgodnie z warunkami umowy realizacja zadania przewidziana została do dnia 31 lipca 2019 r.

Sebastian Nowaczkiewicz

Komunikacja miejska
 • Autor: Piotr Kowalski
 • Data: Dec 6, 2018
 • Miejscowość: Zgórsko, Szewce, Zawada

Szanowny Panie, Chciałbym zwrócić się z pytaniem czy istniałaby finansowa możliwość, aby nasza jedyna linia 19 na ostatnim kursie w kierunku Bolechowic wariantem przejeżdżałaby przez miejscowości Zgórsko, Szewce i Zawada? Zapytania nie kieruję do ZTM, bo najpierw Gmina musi wyjść z inicjatywą, co jak większość osób wie wiąże się również z kosztami ze strony Urzędu. Nie muszę tłumaczyć, że część ludzi pracuje w Kielcach na przykład na drugą zmianę i musi liczyć się z kilkukilometrową podróżą do domu piechotą ewentualnie ma możliwość, aby ktoś podjechał. Pomijając kwestie logistyczne zachęciłoby to do korzystania z komunikacji miejskiej w tej części Gminy - nie ma co ukrywać, że ilość kursów nie jest zatrważająca. Dodam, że na naszą linię w godzinach wieczornych najczęściej bez potrzeby kierowane są autobusy wielkopojemne tj. przegubowe co generuje dodatkowe koszta za każdy wozokilometr. Linia po 19 obsługiwana jest zawsze przez dwa Solarisy Urbino 18, które proszę mi uwierzyć naprawdę nie są wcale użyteczne. Przez taką ewentualną oszczędność (w założeniu, że na brygady wieczorne zmieniono autobusy przegubowe na standardowe) dla gminy nie wiązałoby się to z żadnymi kosztami, aby taki wariantowy kurs przez w/w miejscowości dołożyć. ZTM po zmianach w strukturach władzy w Kielcach stał się bardziej liberalny jeżeli chodzi o zmiany, a na pewno te przegubowce byłyby bardziej przydatne w centrum.

Szanowny Panie

W odpowiedzi na Pana zapytanie w sprawie możliwości wjeżdżania ostatniego autobusu linii nr 19 w kierunku Bolechowic do miejscowości Zawada, informuję że w dniu 27.12.2018r., Urząd Gminy Sitkówka-Nowiny zwrócił się pisemnie do Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach z prośbą o rozpatrzenie możliwości wjazdu linii  nr 19 z kierunku Kielce (Zagórska) – Bolechowice do miejscowości Zgórsko, Szewce, Zawada. Wnioskowany wariant dotyczy kursu o godz. 22:16, który w dotychczasowej wersji dojeżdża tylko do Bolechowic bez wjazdu do miejscowości Szewce i Zawada. Ponadto, Urząd Gminy Sitkówka-Nowiny zasugerował rozpatrzenie zmiany rodzaju autobusów obsługujących  wieczorne kursy  na linii nr 19 z autobusów przegubowych, które nie są w pełni zapełnione, na autobusy standardowe co mogłoby wpłynąć na obniżenie kosztów utrzymania linii. Oczekujemy na odpowiedź zwrotną ZTM Kielce.

Sebastian Nowaczkiewicz

sklep
 • Autor: mieszkanka kowali
 • Data: Dec 4, 2018
 • Miejscowość: kowala

panie wójcie słyszałam ostatnio że w nowinach ma być postawiony sklep Biedronka czy to jest prawda czy plotka. prosze o szybką odpowiedź

Szanowna Pani,

W odpowiedzi na pytanie informuję, że według informacji posiadanych przez Urząd Gminy Sitkówka-Nowiny, dnia 26.10.2018r. Starosta Kielecki wydał dla Inwestora Decyzję Nr 2064/2018, znak: B-I.6740.75.44.2018, zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą pozwolenia na budowę pasażu handlowego wraz z towarzyszącą infrastrukturą na działkach oznaczonych nr ewid. 459/13, 459/14, 459/15, 459/16, 459/17, 458/17, 458/18 położonych w obrębie geodezyjnym Zagrody, w miejscowości Nowiny w Gminie Sitkówka Nowiny.

Wymienione wyżej działki obejmują teren w msc. Nowiny, przy ul. Przemysłowej, pomiędzy zabudową mieszkaniową msc. Zgórsko, a terenem Parafii Rzymsko-Katolickiej p.w. Chrystusa Odkupiciela w Nowinach.

Według posiadanych przeze mnie informacji, w pasażu handlowym objętym w.w. pozwoleniem na budowę, zlokalizowane mają być najprawdopodobniej sklepy sieci handlowych: BIEDRONKA, ROSSMAN, PEPCO. Bardziej szczegółowe i aktualne informacje dotyczące rodzaju działalności handlowej i planowanego terminu realizacji budowy pasażu handlowego, należy uzyskać u Inwestora, którym jest firma News Inwestments sp. z o.o. sp. komandytowa, z siedzibą w Piekoszowie, ul. Czarnowska 54, 26-065 Piekoszów.   

 Sebastian Nowaczkiewicz

Smog
 • Autor: Piotr Wawrzycki
 • Data: Nov 28, 2018
 • Miejscowość: Trzcianki

Witam! Mam pytanie w temacie smogu. Na terenie Naszej gminy uważam że nie jest rozwiązany temat palenia w piecach "byle czym". Stawiam Naszą Gminę za przykład i otwarcie mówię o ty w całej Polsce. Nie podoba mi się jedynie jedna rzecz - czym niektórzy mieszkańcy palą w piecach domowych. Co Pan Wójt ma zamiar zrobić w tym temacie (np jakieś kontrole w okresie zimowym), aby zaniechać tego strasznego przyzwyczajenia, które Nam wszystkim szkodzi na zdrowiu?

Szanowny Panie,

W odpowiedzi na pytanie z dnia 28.11.2018 r. informuję, że gmina Sitkówka-Nowiny prowadzi kampanię edukacyjno-informacyjną dotyczącą problemu niskiej emisji. W ramach kampanii rozdawane są broszury informacyjne, przeprowadzono również cykl spotkań z mieszkańcami, w trakcie których informowano o szkodliwości spalania w przydomowych kotłowniach złej jakości paliw, a także odpadów. Mówimy o konsekwencjach z tym związanych, w tym również sankcjach karnych grożących za spalanie odpadów. Mieszkańcy informowani są o możliwości pozyskania wsparcia finansowego zarówno z programów gminnych jak i rządowych, dzięki którym mogą zmienić źródło ciepła na takie, które nie powoduje szkodliwej, nadmiernej emisji.

Ponadto również w 2019 r. realizowany będzie program skierowany do osób fizycznych, polegający na udzieleniu dofinansowania do wymiany pieców i kotłów centralnego ogrzewania na kotły gazowe (gaz ziemny) oraz kotły na paliwo stałe V generacji. W ramach działania 3.1 RPOWŚ 2014-2020 ‑ projekty parasolowe gmina Sitkówka-Nowiny realizuje program dofinansowania do zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych dla kilkudziesięciu gospodarstw domowych. Działania takie pomagają znacząco zmniejszyć emisję szkodliwych zanieczyszczeń powstających w trakcie spalania w przestarzałych domowych instalacjach złej jakości paliw.

Kontrole palenisk domowych prowadzone są każdorazowo na zgłoszenie, natychmiast i bez zbędnej zwłoki. Z uwagi na brak straży gminnej korzystamy z pomocy policji. Zgłoszenia podejrzenia spalania odpadów kierowane są przez mieszkańców również do policji i na numer alarmowy 112. Policja przeprowadza kontrole zwłaszcza poza godzinami pracy urzędu gminy. Świadomość mieszkańców dotycząca zasad zdrowego i ekologicznego spalania paliw w kotłach i piecach domowych systematycznie rośnie, jednak konieczne jest dalsze informowanie i edukowanie w tym zakresie, ponieważ stare przyzwyczajenia bardzo trudno jest wykorzenić. Jest to praca, którą należy prowadzić nieustannie, przez kolejne lata i taki plan działania przyjęła gmina Sitkówka-Nowiny.

Sebastian Nowaczkiewicz


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

Kalendarz

Gmina
Sitkówka-Nowiny


Projekt i realizacja: RED9.pl