Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja

Przydatne linki

Polecamy

Gmina Sitkówka-Nowiny

Gmina
Sitkówka-Nowiny

Szukaj w serwisie:
27-02-2017

Wakacje 2016

Tegoroczne wakacje dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Sitkówka-Nowiny upłynęły pod znakiem dobrej zabawy, ciekawych i twórczych dokonań plastycznych, gier i zabaw integracyjnych oraz konkurencji sportowych.

Gminny Ośrodek Kultury „Perła” zadbał o to, aby najmłodsi mieszkańcy gminy nie mogli się nudzić. Wychowawczynie – Jolanta Pyk z Klubu Miniaturka, Joanna Plutka, Agnieszka Karbownik oraz Klaudia Zawadzka ze Świetlicy w Nowinach w kolejnym projekcie programu zajęć wakacyjnych „Wakacje w Gminie” zaplanowały ciekawe i różnorodne propozycje. W kilku tematycznych blokach programowych znalazły się wycieczki autokarowe, rajd pieszy, turnieje sportowe, wszelkiego rodzaju zajęcia plastyczno-techniczne, artystyczne, literackie, fotograficzne, muzyczne, kulinarne, zajęcia profilaktyczno-wychowawcze, ćwiczenia i zabawy z zakresu arteterapii, socjoterapii oraz zajęcia sportowo-rekreacyjne na basenie „Perła”. Nie zabrakło też konkursów z nagrodami.

W okresie wakacyjnym w Klubie Miniaturka zajęcia i opieka nad dziećmi odbywały się bezpłatnie od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-16.00.

Zainteresowani mieli do wglądu cotygodniowy haromonogram zajęć w wersji elektronicznej na portalu społecznościowym Facebook na stronie Gminnego Ośrodka Kultury „Perła” i papierowej na tablicach ogłoszeniowych na terenie gminy.

W każdy poniedziałek w godzinach od 9.00-10.00 dzieci i młodzież mogły skorzystać z bezpłatnej kąpieli na pływalni „Perła”. Towarzyszyły temu liczne zabawy, ćwiczenia ruchowe, nauka pływania czy zjazd rurą na czas.

Zajęcia w ciągu dnia były tak zaplanowane i urozmaicone, aby każdy uczestnik mógł znaleźć coś dla siebie. Dzięki sprzyjającej pogodzie codziennie organizowane były zajęcia sportowo-rekreacyjne na świeżym powietrzu. Przygotowanych zostało wiele konkurencji, w których dzieci chętnie brały udział. Rywalizowały między sobą w rzucie do celu ringiem czy woreczkami do obręczy, skokach w workach, przeciąganiu liny, wyścigu stonogi, zamiataniu piłki, slalomie rowerowym, itp. Dziewczynki skakały na skakankach, kręciły hula hop. Uwielbiały jeździć na rolkach, deskorolkach, rowerach, ale w sposób chaotyczny i niezorganizowany. Wówczas zrodził się pomysł bezpiecznej jazdy, aby uniknąć wypadku. Na placu festynowym dzieci wspólnymi siłami narysowały kredą uliczki, ronda, parkingi, znaki drogowe, przejścia dla pieszych. Wytypowały paru policjantów i w formie zabawy uczyły się przestrzegania zasad ruchu drogowego.

Jednak szczególnym zainteresowaniem chłopców i dziewcząt były mecze piłki nożnej rozgrywane na boisku.

Celem tych zajęć było wdrażanie do aktywnego i kulturalnego spędzania czasu wolnego, kontrolowanie negatywnych zachowań w stosunku do siebie i innych oraz rozładowanie napięć i energii.

Zajęciami plastycznymi przeważnie interesowały się dziewczynki. Młodsze lubiły malować postaci z popularnych bajek i gier, takie jak: jednorożce, Anna i Elza z Krainy Lodów, zwierzątka z Minecraft oraz Little pet shop. Starsze zaś wolały robić wianki z kwiatów, korale z jarzębiny, papierowe rajskie ptaki, ozdabiać wakacyjne ramki, pudełeczka na skarby, tworzyć fantazyjne nakrycia głowy, projektować drzewko wakacyjnej rodziny, malować na szkle, lepić z plasteliny czy wykańczać atramentowe plamy.

W zakresie zajęć artystycznych dziewczęta popisywały się różnymi układami tanecznymi. W czasie prób bardzo solidnie przygotowywały się do występów.

Wśród wielu zajęć przeprowadzone zostały również trzykrotnie warsztaty kulinarne. Podczas pierwszych dzieci własnoręcznie przygotowywały wyśmienite gofry. Wykonywały je według własnych gustów i upodobań – jedni z bitą śmietaną, inni zaś z owocami. Podczas drugich przyrządzały sałatkę z owoców przyniesionych ze swoich ogródków i sadów. Na kolejnych zajęciach mali kucharze sporządzali pyszny naturalny, zdrowy sok z owoców i warzyw. Podczas tych prac kulinarnych doskonalili umiejętności bezpiecznego posługiwania się sprzętem AGD ułatwiającym pracę w kuchni, a także poznawali jego zastosowanie. Zdobywali też umiejętności samodzielnego przygotowania potraw, przestrzegania higieny, utrzymania czystości oraz posługiwania się widelcem i nożem.

Zajęcia integracyjne z zakresu socjoterapii i arteterapii miały na celu budowanie pozytywnych relacji w grupie, zapobieganie zachowaniom agresywnym, rozwijanie umiejętności komunikacji interpersonalnej, a także bezpośredniego i otwartego wyrażania próśb i oczekiwań. W zależności od rodzaju zabawy uczestnicy albo pomagali sobie wzajemnie, albo rywalizowali ze sobą. Ćwiczyli także swoją spostrzegawczość, pamięć i refleks. Zabawy chustą animacyjną Klanza wywoływały dużo śmiechu i radości.

Największym i najmilszym zaskoczeniem był przyjazd dwóch wolontariuszek AIESEC Mirrashinny Asogan z Malezji i Caroliny Martins z Brazylii, które przez cztery dni przyłączyły się do zajęć programu wakacyjnego. Nieznajomość języka angielskiego nie stanowiła problemu w komunikowaniu się z cudzoziemkami. Szybko nawiązały się nowe znajomości uwiecznione na liście znajomych na portalu Facebook. Wolontariuszki opowiadały o zwyczajach jakie panują w ich krajach, pokazywały swoje flagi i tłumaczyły ich znaczenie. Wspólne zabawy i gry na zawsze pozostaną w pamięci. Na pożegnanie dzieci podarowały swoim zagranicznym koleżankom podpisane przez siebie drewniane czarownice – symbol Gór Świętokrzyskich.

Pod koniec lipca ksiądz proboszcz Józef Kubicza z parafii p/w Chrystusa Odkupiciela w gminie Sitkówka-Nowiny gościł ok. 50-osobową grupę młodych ludzi z Włoch, którzy przyjechali na Światowe Dni Młodzieży. Włosi – zanim wyjechali do Krakowa – zawitali do klubu Miniaturka, aby z dziećmi i młodzieżą zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Oprócz zajęć organizowanych przez opiekunki klubu Miniaturka i świetlicy w Nowinach, odbywały się także dodatkowe warsztaty prowadzone przez wspaniałych i profesjonalnych nauczycieli. I tak:

Warsztatami muzycznymi zajmowała się młoda i utalentowana Sylwia Gajek. Zajęcia były bardzo urozmaicone. Dzieci nie tylko śpiewały i tańczyły, ale także dowiadywały się o życiorysach sławnych piosenkarzy, oglądały teledyski oraz malowały ich postaci.

Plastyczka Agnieszka Giemza na swoich warsztatach plastycznych zaskakiwała swym nieprzeciętnym talentem niejedną osobę. Ze sznurka, kamieni, metalu i gazet dokonywała cudów. Z jej rąk „wyskakiwały” fantastyczne aniołki, ludziki, zwierzątka oraz kwiaty. Pokazała też jak można wykonać przeróżne stroje z surowców wtórnych. Dzieci z wielkim zaangażowaniem tworzyły swoje dzieła pod jej kierunkiem.

W środy w hali gimnazjum odbywały się warsztaty sportowe – capoeira prowadzone przez niezwykle wygimnastykowanego Piotra Stączka oraz równie wysportowaną Klaudię Korycińską. Capoeira to wywodząca się z tradycji afrykańskiej i brazylijskiej sztuka walki, której formy są rytmiczne, akrobatyczne i skupiają się na kopnięciach. Istotą capoeira są elementy tańca wpływające na płynność i nieprzewidywalność ataków. Chłopcy i dziewczęta z wielką uwagą naśladowały poczynania swojego trenera. Nie było to łatwe, ale zajęcia te bardzo im się podobały.

Kolejne warsztaty to szkoła bębniarska prowadzona przez Kamila Bukowskiego, który zaprezentował dzieciom etniczne instrumenty perkusyjne pochodzące z Afryki, Kolumbii i Hiszpanii. Młodzi bębniarze z zamiłowaniem uczyli się na bębnach uderzeń i nazw różnych dźwięków. Podczas gry dało się zauważyć integrację grupy, relaks i zabawę.

Natomiast warsztaty taneczne prowadzili: tancerka najwyższej międzynarodowej klasy tanecznej ,,S” w tańcach latynoamerykańskich oraz standardowych, wielokrotna finalistka Mistrzostw Polski oraz reprezentantka Polski na Mistrzostwach Świata – Kamila Drezno oraz Mister Ziemi Świętokrzyskiej 2016 – Patryk Kucharczyk. Najbardziej zadowolone z nauki tańca były dziewczynki. Chętnie uczyły się nowych kroków i układów tanecznych, które potem wykorzystywały w nagradzanych konkursach tanecznych w klubie. Nauka tańca przerywana była relaksacyjnymi zabawami.

W projekcie „Wakacje w Gminie” zaplanowano także cztery autokarowe wycieczki. Pierwsza wycieczka odbyła się do Oceaniki i Parku Miniatur w Chrustach k/Zagnańska (54 osoby). Park Miniatur kształtem przypomina zarys województwa świętokrzyskiego. Wyeksponowane w nim obiekty nie zostały ustawione przypadkowo, ale ulokowane tak, by odpowiadały miejscom, w jakim na terenie województwa się znajdują. Składa się on z 20 makiet przedstawiających zamki i obiekty obronne oraz zabytki sakralne i techniczne. Dzieci dowiedziały się historii powstawania i użyteczności tych budowli oraz podziwiały ich misterne wykonanie.

Oceanika to kompleks zbiorników o łącznej pojemności 250 tysięcy litrów. Jest najbogatszą wystawą ryb akwariowych w Polsce. W jej akwariach znalazły się ryby z wód rzek, jezior, mórz i oceanów całego świata, podzielone według miejsca ich występowania. W każdym zbiorniku odtworzono inny biotop. Uczestnicy wycieczki z wielkim zainteresowaniem słuchali słów przewodnika, a podziwiając niezwykłość ryb uwieczniali je na swoich telefonach komórkowych.

Stajnia artystyczna w Marcinkowie k/Żarnowa (70 osób) to cel drugiej wycieczki autokarowej. Właścicielka Stajni Marzena Michałowska-Kowalik dla swoich małych gości przygotowała niezwykły i interesujący program. Opowiadała ciekawostki na temat koni arabskich, które znajdują się w jej stajniach, zaprezentowała stroje w jakie ubierają się Arabowie. Potem dzieci podzielone na dwie grupy rozwiązywały hasło krzyżówki kierując się wskazówkami zawartymi na tablicach informacyjnych. Główną atrakcją była jazda konno. Dzieci miały też okazję na bezpośredni kontakt z domowymi zwierzętami – kotami, psami, kozami i kucykami. Mogły je głaskać i karmić. W oczekiwaniu na poczęstunek – przepysznych ciast, kompotu z własnych owoców i kiełbasy z grilla – chłopcy grali w piłkę, a dziewczęta bawiły się na placu zabaw. Dziękując za mile spędzony czas dzieci wpisały się do pamiątkowej kroniki obiecując, że na pewno tu jeszcze wrócą.

W trakcie trzeciej wycieczki autokarowej dzieciaki miały okazję zwiedzić pałac, podziemia oraz park w Kurozwękach (71 osób). Wozem "safari bizon" wraz z przewodnikiem podopieczni wjechali na łąkę pomiędzy bizony. Była wówczas możliwość spotkania się "oko w oko" z bizonem. Przewodnik ciekawie opowiadał o bizonach, historii pojawienia się tych majestatycznych zwierząt w Kurozwękach oraz przytaczał różne anegdoty z nimi związane. W mini-zoo wycieczkowicze podziwiali lamy, osły, owce kameruńskie, strusie, kozy, rodzinę świnek wietnamskich, kucyka szetlandzkiego i różne gatunkowo ptactwo. Czas wolny uczestnicy spędzili na placu zabaw korzystając z rozmaitych bezpiecznych urządzeń oraz kupując pamiątki w sklepikach.

Ostatnia wycieczka do Wioski Indiańskiej Bonanza w Zielonce k/Iwanisk (64 osoby) zakończyła okres letniego wypoczynku. Przekraczając bambusowy płot można było zobaczyć prawdziwą rekonstrukcję wioski indiańskiej oraz przenieść się w świat dawnych wojowników i łowców. Dzieci podzielone na grupy – osobno chłopcy i dziewczęta – wzięły udział w warsztatach, na których robiły pióropusze i malowały twarze. Potem słuchały opowieści o zwyczajach indiańskich. Prowadzące zajęcia animatorki pokazywały stroje Indian oraz narzędzia i przedmioty codziennego użytku. Największą atrakcją było pokonywanie przeszkód. Trzeba było wspinać się po linie, przechodzić po ruchomym moście, omijać pajęczyny, zbierać plastikowe węże, chodzić na nartach, strzelać z łuku, rzucać piłeczkami do wyciętego otworu imitując polowanie na bizony. Dzieciom najbardziej podobała się zabawa polegająca na zrzuceniu drągiem przeciwnika z drewnianego pnia. Na zakończenie odbył się poczęstunek w postaci pieczonej na grillu kiełbasy oraz soczków owocowych.

W tym miejscu należą się podziękowania dla pana Grzegorza Jedlińskiego z PPHU Korrekt za podarowanie kiełbasek dla dzieci.

Dzieciaki wróciły do domów zmęczone, ale zadowolone i stwierdziły, że była to najlepsza wycieczka.

W projekcie „Wakacje w gminie” zaplanowany był rajd pieszy nowińską ścieżką edukacyjną. Niestety ze względu na deszczową pogodę rajd się nie odbył. W zamian za to dzieci wraz z opiekunkami poszły na plac zabaw i do kawiarni na Pływalni „Perła” na frytki.

Czas spędzony w klubie Miniaturka został dobrze zagospodarowany, wykorzystane zostały uzdolnienia, zainteresowania, kreatywność i samodzielność dzieci. Codziennie do klubu przychodziło 25-46 dzieci. Ogółem z projektu „Wakacje w gminie” skorzystało ok. 200 najmłodszych mieszkańców gminy, w tym 167 przychodziło do klubu, 121 pojechało na wycieczki, a 41 skorzystało z kąpieli na pływalni „Perła”.

          

Kalendarz

Gmina
Sitkówka-Nowiny


Projekt i realizacja: RED9.pl