Szukaj

Miejsca pamięci

Pomnik w Szewcach

Na skraju lasu, tuż obok ruchliwej drogi powiatowej prowadzącej z Zagród w kierunku Piekoszowa, znajduje się pomnik upamiętniający bitwę w Szewcach, jaką stoczyły tutaj oddziały partyzanckie z Niemcami w 1944 r.

Bitwa pod Szewcami była jednym z większych sukcesów militarnych 2 i 3 pp. Legionu Armii Krajowej. Toczona była przez cały dzień w najbliżej okolicy Kielc i pomimo ogromnych nakładów osobowych i sprzętowych okupanta, była bitwą zwycięską dla partyzantów. Niemcom nie udało się rozbić oddziałów partyzantów, a oni sami odciągnęli uwagę Niemców od rejonu Korczyna i Fanisławic i uniemożliwili dokonanie planowanego ataku na Kielce.

Sam pomnik powstał w roku 1969 r., i został ufundowany przez kombatantów. Każdego roku jesienią odbywa się tu uroczysta msza polowa, w której licznie uczestniczą okoliczni mieszkańcy.

Na pomniku widnieje kilka nieścisłości: błędna jest data samej bitwy – odbyła się ona 18, nie, jak wskazano na pomniku, 17 września. Wskazują na to choćby relacje świadków, ale też przeliczenie postojów i przemarsz jednostek AK w poszczególnych dniach. Niewłaściwie też oznaczono liczbę poległych po stronie polskiej. Widnieje tu informacja, że w walce poległo trzech żołnierzy AK (Aleksander Gieruszka ps. „Rycerz”, Roman Sonik ps. „Podkowa” i Stanisław Orzechowski „Czarny”). Dwaj pierwsi zmarli z ran odniesionych podczas walki przy przekraczaniu toru kolejowego Kielce – Częstochowa pod Rykoszynem, czyli przed rozpoczęciem bitwy. Straty niemieckie w bitwie wyniosły około 100 osób.

Krzyż i tablica upamiętniające Żołnierzy Niezłomnych

Symboliczny krzyż w miejscu egzekucji Żołnierzy Niezłomnych

Pomnik upamiętniający Żołnierzy Niezłomnych

 

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących