Szukaj
W kwietniu 2021 roku Geopark Świętokrzyski działający jako stowarzyszenie gmin Kielce, Chęciny, Morawica, Nowiny i Piekoszów, uzyskał oficjalnie status Światowego Geoparku UNESCO i członkostwo w Światowej Sieci Geoparków (Global Geoparks Network). Była to pierwsza inicjatywa działająca w całości na terytorium Polski, która uzyskała ten prestiżowy status! Certyfikat Światowego Geoparku UNESCO został przyznany dla obszaru wszystkich wymienionych gmin, o łącznej powierzchni 526 km 2
 
W pierwszej połowie 2024 roku miała miejsce szczegółowa weryfikacja oraz misja terenowa związana z oceną działalności Geoparku przez ekspertów z UNESCO. Na podstawie pozytywnej rekomendacji przedstawionej w raporcie ekspertów Rada Światowych Geoparków UNESCO podjęła w ubiegłym tygodniu decyzję o przyznaniu dla Geoparku Świętokrzyskiego tzw. zielonej kartki. Oznacza to przedłużenie statusu Światowego Geoparku UNESCO oraz członkostwa w Światowej Sieci Geoparków do 31 grudnia 2028 roku. 
 
Warto podkreślić fakt, iż w skład Światowej Sieci Geoparków (Global Geoparks Network) wchodzi obecnie 213 geoparków zlokalizowanych w 48 krajach niemal na całym świecie. Na terenie Polski funkcjonują obecnie trzy geoparki posiadające status UNESCO. Poza Geoparkiem Świętokrzyskim są to: transgraniczny, polsko-niemiecki geopark Łuk Mużakowa oraz Kraina Wygasłych Wulkanów. 
 
mgr Michał Poros
Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Gmin Geopark Świętokrzyski
 
 
 
 
 
Poprzednie Informacja dotycząca pierwszeństwa przejazdu na ul. Białe Zagłębie

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących