W trakcie ćwiczenia przeprowadzone zostaną cztery epizody. Pierwszy będzie dotyczył uprowadzenia cywilnego statku powietrznego, jako możliwego środka ataku o charakterze terrorystycznym, stanowiącego zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Drugim z epizodów będzie operacja masowej ewakuacji (ang. MASSEVAC) w związku z kolizją dwóch okrętów z poszkodowanymi osobami na płonących i tonących jednostkach. Scenariusz zakłada przeprowadzenie akcji ratowniczej, ratowanie mienia wojskowego oraz transport poszkodowanych do placówek medycznych. Kolejne dwa epizody będą związane z przeprowadzeniem akcji poszukiwawczo – ratowniczych po zdarzeniach lotniczych (aplikacyjne rozbicie się statków powietrznych w terenach trudno dostępnych).
Głównym celem ćwiczenia jest sprawdzenie zdolności Sił Zbrojnych RP i układu pozamilitarnego, jako elementów systemu bezpieczeństwa państwa, do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym właściwym dla systemu obrony powierzanej oraz ratownictwa lotniczego i morskiego. Organizatorem przedsięwzięcia jest Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych im. gen. Bronisława Kwiatkowskiego.
W związku z ćwiczeniem, planowane jest uruchamianie syren alarmowych, które wchodzą w skład powiatowych i miejskich systemów ostrzegania i alarmowania. Włączenie syren jest elementem ćwiczenia, związanym z zagrożeniem nalotami z powietrza – mieszkańcy usłyszą modulowany, trzyminutowy, ciągły dźwięk. Następnie dźwięk ciągły, również trzyminutowy – jako odwołanie alarmu.
www.wojsko-polskie.pl; www.gov.pl