Celem ustawy jest wprowadzenie regulacji niwelującej negatywne skutki upływu z dniem 30 września 2024 r., terminów ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności wydłużonych ustawą z dnia 19 grudnia 2023 r. o szczególnych rozwiązaniach służących zachowaniu ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności (Dz. U. poz. 2768).
Należy zwrócić uwagę, że orzeczenia przedłużone ustawą „covidową” do 30 września 2024 r. nie ulegają automatycznemu przedłużeniu. Należy do 30 września 2024 r. złożyć do Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności wniosek o wydanie nowego orzeczenia.
Ustawą tą wprowadzone zostały rozwiązania, na mocy których orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności wydane na czas określony, które zachowały ważność na podstawie art. 23 ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 852 i 1429), albo których okres ważności upłynął po dniu 5 sierpnia 2023 r. i przed dniem 30 września 2024 r., zachowują ważność do dnia 30 września 2024 r., jednak nie dłużej niż do dnia, w którym nowe orzeczenie o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności stanie się ostateczne.
Zawarte w ustawie rozwiązania umożliwiają zachowanie statusu osoby niepełnosprawnej przez okres oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia, a tym samym zabezpieczają te osoby przed utratą otrzymywanych świadczeń i uprawnień przysługujących na podstawie dotychczasowego orzeczenia. Zgodnie z ustawą osoba z niepełnosprawnością, posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności wydane na czas określony będzie mogła wystąpić do powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności z wnioskiem o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności nie wcześniej niż na 2 miesiące przed upływem terminu ważności posiadanego orzeczenia (dotychczas mogła to zrobić nie wcześniej niż na 30 dni przed upływem terminu ważności posiadanego orzeczenia). W przypadku osób poniżej 16 roku życia, które będą ubiegały się o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, będzie można złożyć wniosek o wydanie tego orzeczenia do 3 miesięcy przed upływem terminu ważności posiadanego orzeczenia o niepełnosprawności.
W ustawie wprowadzone zostało również rozwiązanie umożliwiające zachowanie ważności dotychczasowych orzeczeń, ustalających niepełnosprawność albo orzeczeń ustalających stopień niepełnosprawności, do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia 6 miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność – pod warunkiem złożenia przez osobę niepełnosprawną wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności w okresie ważności odpowiednio orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności. W przypadku orzeczeń o niepełnosprawności, wprowadzono zastrzeżenie, że zachowują ważność nie dłużej niż do dnia ukończenia 16 roku życia przez osobę posiadającą orzeczenie o niepełnosprawności.
Ustawa nałożyła na przewodniczącego powiatowego zespołu obowiązek wydawania, każdej osobie składającej wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności w okresie ważności odpowiednio orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności, zaświadczenia potwierdzającego złożenie tego wniosku oraz określającego termin ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności.
W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt z tut. Ośrodkiem pod nr tel. 41 347 56 71, 41 347 56 80 lub z Powiatowym Zespołem ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Kielcach tel. 41 200 16 31, 41 200 16 45.
GOPS Nowiny